Naučte se odpočívat. Nicnedělání má blahodárný vliv na naše duševní zdraví

Trávit čas nicneděláním je důležité
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
28. prosince 2019 11:42 / Depositphotos
  123   2
Umíte prostě vypnout a vůbec nic nedělat? Řada lidí si něco takového vůbec nedokáže představit. Přitom nicnedělání má blahodárný vliv na naše duševní zdraví, schopnost soustředění a podporuje kreativitu.

Vánoční svátky jsou obvykle spíš stresovým obdobím. Přesto bychom si v nadcházejícím volném týdnu, ale nejen pouze v něm, měli dokázat najít čas sami pro sebe. A třeba vůbec nic nedělat.

Staří Řekové dávali volnému času velkou váhu, poměřovali jím míru lidského štěstí a stavěli ho nad nutnost vykonávané práce. V dnešní uspěchané době je tomu bohužel přesně naopak. Většinou stihneme jen krátký odpočinek, abychom toho zvládli co nejvíce. Navíc ani neumíme být sami.

A to je podle vědců velká chyba. Volný čas, tedy nicnedělání totiž není ani leností, ani pasivní zahálkou nebo jen bohémy. A není to ani čas na sport, tedy třeba na fitko nebo běhání či jógu. Volný čas je totiž doba, kdy se soustředíme pouze na vlastní bytí.

Je to jako u sportovců. Ti po fyzickém výkonu také musí regenerovat. Při duševní regeneraci je to podobné. I když zrovna nic neděláte, mozek totiž pořád pracuje. Zpracovává všechny zážitky, třídí fakta a pocity. Některé části mozku jsou během spánku, meditace nebo denního snění dokonce mnohem aktivnější, než když soustředěně o něčem přemýšlíme. Dalo by tedy říct, že během našeho odpočinku probíhá v hlavě velký úklid.

Zažili jste, že vás uprostřed nicnedělání napadlo něco skvělého? Tak to se stalo přesně z toho důvodu, že váš vyklidněný mozek, který předtím vytřídil všechny informace a zážitky, objevil řešení, na které byste ve spěchu nepřišli. Vždyť i Archimedes údajně pochopil princip chování tělesa v kapalině a vztlakové síly v okamžiku, když ležel ve vaně. A Newton prý zase podřimoval pod stromem, když objevil gravitační zákon.

Abyste se naučili užívat si volných chvil, musíte se naučit naslouchat našemu vnitřnímu navigačnímu systému. Na chvíli se zastavit, vytvořit si odstup od každodenního shonu a ujasnit si vlastní cíle a priority. Co ve svém životě považujeme za skutečně důležité? Čemu bychom rádi věnovali víc času a prostoru? A co nám v tom brání? Navíc je vědecky podloženo, že příležitostné nicnedělání představuje nezbytnou podmínku našeho duševního zdraví, má blahodárný vliv na naši paměť, schopnost soustředění a podporuje tvořivost. Dále čtěte: Obranyschopnost organismu s věkem klesá. Jak ji vylepšit?

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje správné vybavení

Dům a zahrada

Čeho se při zavařování vyvarovat, abyste si nezničili úrodu

Bydlení

Venkovní kuchyně. Trend, který vás nemusí stát mnoho peněz

Zavřít reklamu