Dvojčata mají zajímavé schopnosti. Vycítí pocity toho druhého na míle daleko

 Děti 
13. ledna 2020 11:29 / Hana Jordánová
  1
📷
4 fotografie v galerii
Jednovaječná dvojčata jsou zejména v kojeneckém věku k nerozeznání Pixabay
Tato otázka vždy zavání jakýmsi tajemnem a mnohé z nás přitahuje. Je to vůbec možné? Jak to vlastně dělají? Třeba vám tímto článkem aspoň poodhrneme roušku tajemna, kterým dvojčata jsou od pradávna zahalena.

Když se narodí dítě, je to zázrak. Když se ale narodí dvojčata nebo vícerčata, je ohromení ze života ještě o něco větší.

Dvojčata jsou dva jedinci, kteří vznikli zmnoženým těhotenstvím v těle ženy. V minulosti se nerodilo tolik dvojčat, jako je tomu v současné době, kdy na stovku porodů vychází dva porody dvojčat. Důvodem je hlavně současná hormonální léčba, asistovaná reprodukce, ale také otěhotnění do půl roku po vysazení antikoncepce.

Jak to tedy s tou komunikací na dálku vlastně je?

V případě dvojčat je normální, že jeden vycítí pocity toho druhého na míle daleko. Oba si spolu prošli evolucí prenatálního vývoje a v průběhu několika měsíců se jim v těsné blízkosti formovalo vědomí. Po celý život je pak spojuje jakási neviditelná pupeční šňůra - mohou spolu komunikovat, aniž by museli nutně používat slova, aniž by se nutně museli navzájem vidět a stačí, aby se jeden dostal do vypjaté situace a druhý na dálku vycítí, že se něco důležitého děje.Jejich duchovní světy se vzájemně zrcadlí do té míry, že spolu mohou vzájemně komunikovat na více úrovních, než nám poskytuje našich pět základních smyslů.

Zjednodušeně řečeno, reakce dvojčat na podněty zvenčí budou synchronizované, budou rezonovat ve stejných okamžicích. Vědecké výzkumy odrážejí schopnost člověka vzájemně komunikovat beze slov - napřímo propojením našich mozků, nebo chcete-li myslí. Samotná podstata spočívá v tom, že člověk nějakou formou informaci vysílá a současně přijímá, s informací pracuje apod. Moderní pojetí současné výchovy však zdůrazňuje důležitost našeho individuálního vnímání světa. Je tedy nutné chovat se k dvojčatům jako k jedincům. Jejich psychické spojení je sice vědecky prokázáno, ale zároveň jsou to dva rozdílní jedinci. Pokud si ale myslíte, že když na jednom konci republiky řekne jedno dvojče třeba "jdi na zahradu" a druhé to splní, tak až tak dalece jejich spojení zase nefunguje.

Typy dvojčat podle oplodnění

  • Jednovaječná – jde o jediné dva jedince, kteří mají stejnou genetickou informaci a vznikají rozdělením rýhující se zygoty, tedy jednoho vajíčka, ve dvě části, oplodněné jednou spermií.
  • Dvojvaječná (dizygotní) – dvojčata vznikají ze dvou různých zygot, tedy ze dvou vajíček, oplodněných každé jednou spermií.

Jednovaječná dvojčata

Jednovaječná dvojčata vznikají, když je jedno vajíčko oplodněno jednou spermií, to se vyvine do jedné zygoty, která se ale rozdělí do dvou samostatných embryí. Mechanismus vzniku jednovaječných dvojčat není doposud znám. Některé studie ale naznačují, že i u jednovaječných dvojčat jde o genetickou predispozici, která se v rodině dědí.

Typ dvojčat je závislý na době, kdy se rozdělí oplodněné vajíčko. Čím dříve dojde k rozdělení, tím více struktur dvojčata sdílí:

  • dvě úplně oddělené placenty - k rozdělení dojde do 2. dne po oplodnění
  • k rozdělení dojde mezi 2. a 9. dnem po oplodnění
  • k rozdělení dojde mezi 9. a 13. dnem po oplodnění

Pokud se oplodněné vajíčko rozdělí pozdě, tj. někdy 13. až 14. den, dojde k nekompletnímu rozdělení a vzniknou tzv. siamská dvojčata.

Jednovaječná dvojčata jsou vždy geneticky téměř identická, mají tedy přibližně stejnou genetickou výbavu. Pokud by v extrémně ojedinělých případech došlo k mutaci během nitroděložního vývoje, mohou mít jednovaječná dvojčata odlišnou genetickou výbavu (např. odlišné pohlaví). Z hlediska četnosti se ale rodí častěji dvojčátka holčičky než chlapci.

Jednovaječná dvojčata mají sice téměř shodnou DNA, ale vyvinou se z nich dva samostatní jedinci. Identická dvojčata obvykle vypadají stejně, mají také stejnou krevní skupinu, barvu očí a vlasů a tedy i stejné pohlaví. Dají se odlišit pomocí otisků prstů a zubů. Mnoho lidí ale očekává, že se budou stejně i chovat, anebo stejně vypadat. Je potřeba si ale uvědomit, že jde o dva různé jedince.

Jedna čtvrtina jednovaječných dvojčat jsou tzv. zrcadlová dvojčata, která mají opačné znaky. Jsou svými zrcadlovými obrazy. Např. jedno dvojče je pravák a druhé levák, opačně se jim točí vlasy apod. V některých případech mohou mít i zrcadlově uloženy orgány (např. srdce na pravé - levé straně). Neexistuje žádné genetické vyšetření, které by dokázalo určit, že se jedná o zrcadlová dvojčata.

Dvojvaječná dvojčata

Dvojvaječná dvojčata vznikají oplodněním dvou vajíček dvěma různými spermiemi. Každé dvojče má svůj vlastní plodový obal a svou placentu.

Každé dvojče si nese svou vlastní genetickou výbavu, jsou proto jako dva běžní sourozenci z "monotěhotenství". Mohou být tedy rozdílného, anebo i stejného pohlaví. Dvě třetiny dvojvaječných dvojčat jsou stejného pohlaví , zbylá jedna třetina jsou páry. Pokud jde o dvojvaječná dvojčata, tak nejpočetněji jsou zastoupeny dvojčata páry, pak jsou za nimi dvojvaječná děvčata a nejméně početnou skupinou jsou dvojvaječná dvojčata chlapců.

Jednovaječná nebo dvojvaječná dvojčata?

Většinu rodičů zajímá jednovaječnost, anebo dvojvaječnost dětí jen ze zvědavosti. Vědět a znát tento fakt ale může být zásadní z medicínského hlediska (např. jednovaječná dvojčata si mohou darovat orgány v určitých situacích).

Určit jednovaječnost nebo dvojvaječnost se dá s určitostí jen díky DNA testu. Testovat dvojčata je možné v jakémkoli věku. Kvůli přesnosti se doporučuje vykonat test ze vzorků tkáně (např. stěr z vnitřní strany líčka) před krevní analýzou.

Přestože se mnohé nastávající maminky narození dvojčat obávají, jak budou všechno zvládat, je třeba zdůraznit i pozitiva:

  • Jedno těhotenství, jeden porod a hned dvě děti.
  • Při vývoji svých dětí budete vařit stejná jídla a zabavíte je stejnou hrou.
  • Odpadá starost, co dělat se starším, co s mladším a co kterému uvařit.
  • Minimalizujete závislost dítěte na vaši osobu, od mala má každé z dvojčat „parťáka“ na hraní, zlobení a dělení se o vás.
  • To, že něco není úplně dokonalé, je víc tolerováno u maminek vícerčat než u maminek s jedním miminkem, často je matka dvojčat obdivovaná, jak vše zvládá

Tak si mateřství se svými dvojčátky hezky užívejte. Jaká je nejvhodnější strava pro kojence, si přečtěte zde

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum