Pokud se cítíte se unavení a nemáte chuť na sex, může jít o hormonální problém

Únava a sexuální nechutenství mohou mít vážné důvody
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
11. ledna 2020 12:43 / Depositphotos
  0   0
Otázky spojené se sexem trápí každého. Málokdo se však odváží vyslovit je nahlas, někdy i před lékařem. K obavám však není důvod a včasná diagnóza pomůže problémy rychle vyřešit, třeba jen změnou životního stylu.

Sexuolog Pavel Turčan uvádí, že se ve své ordinaci nejčastěji setkává s pacienty, kteří se cítí unavení a ztrácí chuť na sex. Málokdy je ale důvod psychický.

Důvodů ke zvýšené únavě může být mnoho. Běžně únava a snížená sexuální apetence souvisí s narušením hormonálních hladin. Nejčastěji jde o výkyv hladiny testosteronu, ale podobné příznaky mohou vyvolat i problémy s prolaktinem či hormony štítné žlázy. Problémy tedy nelze odhalit okamžitě, ale je potřeba podstoupit podrobnější vyšetření u odborníka, který umí správně vyhodnotit hladinu testosteronu, tedy nejlépe sexuologa či androloga.

Pokud se potíže s hladinou hormonů neprokážou, je třeba vzít v úvahu i další onemocnění, třeba rakovinné bujení. Únavu či sníženou chuť na sex však může vyvolat i chronická infekce, například chlamydiová infekce či borelióza. V některých případech je příčinou i workoholismus a vyšší psychická zátěž.

Pokud jsou důvody únavy a sexuálního nechutenství stresové, není vždy nutná medikace, ale je možné zkusit i některé přírodní prostředky. Řada doplňků stravy přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Samozřejmostí je i zkvalitnění životního stylu, tedy zapojení vhodné fyzické aktivity, a to alespoň dvakrát až třikrát týdně.

Navíc pomůže dopřát si dostatek spánku. Testosteron se totiž nejvíce tvoří v noci a v brzkých ranních hodinách, tedy ve fázi hlubšího spánku. Pokud si s těmito opatřeními nevystačíme, pak je potřeba přikročit k hormonální léčbě. Pokud ji řídí odborník a je správně indikována, má zcela minimální rizika. Dále čtěte: O Vánocích chuť na sex roste. Polovinu lidí však rozptylují příbuzní.

Mirka Malá | inStory.cz
Témata: Sex, únava, infekce, stres
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Dům a zahrada

Multifunkční sendvičovač v akci. Díky němu připravíte své rodině za pár minut doslova hody

Bydlení

Nebojte se bílé kuchyně. S našimi tipy na údržbu bude stále jako nová

Zavřít reklamu