Pokud se cítíte se unavení a nemáte chuť na sex, může jít o hormonální problém

 Zdraví 
11. ledna 2020 12:43 / Mirka Malá
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Únava a sexuální nechutenství mohou mít vážné důvody Depositphotos
Otázky spojené se sexem trápí každého. Málokdo se však odváží vyslovit je nahlas, někdy i před lékařem. K obavám však není důvod a včasná diagnóza pomůže problémy rychle vyřešit, třeba jen změnou životního stylu.

Sexuolog Pavel Turčan uvádí, že se ve své ordinaci nejčastěji setkává s pacienty, kteří se cítí unavení a ztrácí chuť na sex. Málokdy je ale důvod psychický.

Důvodů ke zvýšené únavě může být mnoho. Běžně únava a snížená sexuální apetence souvisí s narušením hormonálních hladin. Nejčastěji jde o výkyv hladiny testosteronu, ale podobné příznaky mohou vyvolat i problémy s prolaktinem či hormony štítné žlázy. Problémy tedy nelze odhalit okamžitě, ale je potřeba podstoupit podrobnější vyšetření u odborníka, který umí správně vyhodnotit hladinu testosteronu, tedy nejlépe sexuologa či androloga.

Pokud se potíže s hladinou hormonů neprokážou, je třeba vzít v úvahu i další onemocnění, třeba rakovinné bujení. Únavu či sníženou chuť na sex však může vyvolat i chronická infekce, například chlamydiová infekce či borelióza. V některých případech je příčinou i workoholismus a vyšší psychická zátěž.

Pokud jsou důvody únavy a sexuálního nechutenství stresové, není vždy nutná medikace, ale je možné zkusit i některé přírodní prostředky. Řada doplňků stravy přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Samozřejmostí je i zkvalitnění životního stylu, tedy zapojení vhodné fyzické aktivity, a to alespoň dvakrát až třikrát týdně.

Navíc pomůže dopřát si dostatek spánku. Testosteron se totiž nejvíce tvoří v noci a v brzkých ranních hodinách, tedy ve fázi hlubšího spánku. Pokud si s těmito opatřeními nevystačíme, pak je potřeba přikročit k hormonální léčbě. Pokud ji řídí odborník a je správně indikována, má zcela minimální rizika. Dále čtěte: O Vánocích chuť na sex roste. Polovinu lidí však rozptylují příbuzní.

Témata: únava, infekce, stres
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu