Prací soda vyčistí téměř celou vaši domácnost bez větší námahy

 Ostatní 
07. ledna 2020 13:08 / Hana Jordánová
  2
📷
4 fotografie v galerii
Prací soda navrací bílému prádlu jeho jasnou bělost Depositphotos
Pod pojmem prací soda či soda na praní se vlastně skrývá uhličitan sodný, který se přirozeně vyskytuje i v přírodě, například v mořské vodě. Název, pod kterým je ale dnes mnohem známější, si vysloužil právem – co se týče praní, úklidu a čisticích prostředků, je rozhodně nenahraditelný.

A jak vlastně funguje? Soda bikarbona se teplem rozkládá na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý, takže je maximálně ohleduplná k přírodě i našemu zdraví. Poprvé ji vyrobil v roce 1791 francouzský chemik Nicolas Leblanc pro pekárny, poté se začala užívat také soda na praní, která má v domácnosti široké využití. Absorbuje nečistoty a povrch zanechává čistý a zářivý. V domácnostech našich babiček soda nikdy nechyběla. Teď zůstává trochu v pozadí, ale pokud si přečtete následující řádky, nedáte už bez ní ani ránu.

Soda proti zápachu

Od usazenin, zápachu a mastnoty vyčistí soda také pračku. Stačí nasypat zhruba půl hrnku sody do pračky a nastavit na krátký prací program. Pračku je vhodné pustit bez prádla, aby se dobře vyčistila. Podobně můžete vyčistit i myčku.

Připáleniny a mastnota

Soda si dobře dokáže poradit s úklidem v kuchyni. Nejenže nádobí odmastí, ale pomůže i s připáleninami. Stačí lžičku sody přidat do vody na mytí nádobí nebo z vody a sody připravit kašičku a tou pak potírat nádobí. Podobně se s kašičkou dají odstranit i skvrny od čaje, které zůstaly na nádobí. U hliníkových pánví a hrnců nám ovšem tento postup rozhodně nepomůže, takže pokud ještě takové kousky doma máte, sodu na ně nepoužívejte.

Špinavé prádlo

Soda se uplatní i při praní prádla. Lidové rady ji doporučují jak na velké znečištění, tak i mastnotu nebo skvrny od krve. Vyplatí se ji nechat nanesenou delší dobu. Aby bílé prádlo nezešedlo, doporučuje se místo jedlé sody sáhnout po sodě na praní (uhličitan sodný). Je ještě spousta dalších způsobů, jak využít prací sodu při praní. Je skvělá například také na skvrny. Stačí těsně před praním namočit kus oblečení, kde je skvrna, a trochu ho posypat prací sodou. V tomto směru má skvělé absorbující účinky a nasaje do sebe obzvlášť mastnotu, takže pokud vám při nedělním vepřu-knedlu-zelu káplo trochu omastku na oblečení, prací soda je první záchrana.

Rozhodně ji ale nenecháváme na oblečení dlouhou dobu, aby lépe působila – to by totiž mohla zapůsobit až příliš dobře a díky své vysoké zásaditosti odstranit skvrnu rovnou i s látkou. Proto je lepší takto sodou ošetřit oblečení se skvrnami těsně před praním a ihned kousek oblečení i s troškou sody hodit rovnou do pračky, popřípadě přeprat v ruce. Tak či onak, u skvrn je jedno pravidlo vždy na prvním místě – snažíme se je odstranit pokud možno ihned. Čím více času jim dáme, tím hůř se pak odstraňují.

Vodní kámen a tvrdá voda

Prací soda samozřejmě působí jako skvělý změkčovač vody. Pokud máme příliš tvrdou vodu, přidáváním sody k pracímu prášku či gelu můžeme zamezit vzniku a usazování vodního kamene. Stejně tak se můžeme zbavit skvrn a usazenin vodního kamene na našich vodovodních kohoutcích – smícháme prací sodu s vodou tak, aby vznikla pasta, a drhneme skvrny tak dlouho, dokud nezmizí.

Čištění trouby

Pokud si zase chceme řádně vyčistit troubu, stačí smíchat hrníček jedlé sody se čtvrtinou hrníčku sody na praní a 1 polévkovou lžící kastilského mýdla, popřípadě dolít horkou vodou tak, aby směs dostala kašovitou konzistenci a nanést na dno trouby. Jen dávejte pozor, aby se čisticí prostředek nedostal do průduchů trouby. Směs nechte působit přes noc a ráno ji teplou vodou smyjte. 

Koberce a čalouněný nábytek

Koberce nebo čalouněný nábytek posypeme lehce prací sodou, která do sebe vstřebává prach i roztoče. Necháme asi hodinu působit a poté vysajeme. Pokud bojujete se skvrnami, místo navlhčete, posypte prací sodou a nechte působit. Poté vlhkým hadříkem setřete. Z koberců i nábytku odstraní soda také zápach například od domácích mazlíčků.

Osobní auto

Při čištění čalounění vašeho auta, případně koberečku, postupujte stejně jako u nábytku. Prací sodu však můžete použít také při odstraňování olejových skvrn v garáži. Na znečištěné místo nasypte silnější vrstvu prací sody, nechte delší dobu  působit a potom jednoduše smeťte.

Prací soda je rozhodně skvělým pomocníkem v domácnosti a pokud s ní zkusíte čistit, rozhodně nám dáte za pravdu. Dále čtěte: Je žvýkačka zdraví prospěšná, nebo spíše škodlivá?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu