Mužský přechod je jev, o kterém se příliš nemluví, přesto existuje

 Zdraví 
02. března 2020 11:22 / Hana Jordánová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Muži při přechodu trpí depresemi a náladovostí Depositphotos
Mužský přechod je jev, o kterém se příliš nemluví, přesto ho nemůžeme popřít. Spousta mužů si to však nechce přiznat. Jednak se bojí, že by utrpělo jejich mužství, jednak průběh není tak drastický jako u žen, takže si to spousta z nich možná ani neuvědomuje.

Stejně jako u žen je to však jev nevyhnutelný pro každého muže, rozdílné je pouze věkové rozpětí. U mužů přichází mnohem později než u žen, kolem 55 – 60 let. Ale stejně jako u žen i u mužů dochází ke snižování tvorby a hladiny mužských pohlavních hormonů. Schopnost oplodnit ženu však zůstává u muže zachovaná.

Zásadní problém mužské psychiky a ega tkví v nechuti si cokoli negativního z intimní oblasti, zvláště pak jedná-li se o sexuální apetit a jeho snížení, připustit. Tendence mávnout nad všemi příznaky rukou, snažit se je hrdinsky přehlížet a v duchu se trápit depresí, jsou zcela očekávatelné, přesto zbytečné. I muž si musí připustit, že stárne a musí přijmout zdravotní problémy, které s sebou vyšší věk přináší. Navíc andropauza je nevyhnutelná, i když může mít různou intenzitu, a jednoduše ji nelze ovlivnit. Je to přirozený proces.

Příznaky mužského přechodu (andropauzy)

  • bolesti hlavy
  • závratě
  • návaly horka, pocení
  • zvýšená podrážděnost
  • deprese
  • poruchy spánku
  • možné problémy s potencí
  • riziko vzniku osteoporózy
  • přibírání na váze

Jsou-li potíže závažnější, nabízí se návštěva lékaře, který může předepsat hormonální léčbu.

Přesto mezi menopauzou a andropauzou existují podstatné rozdíly. Ten největší se týká rozšíření tohoto problému v populaci: menopauze se dříve nebo později nevyhne žádná žena, andropauza naopak zdaleka všechny muže nepostihuje. Testosteron sice přirozeně ubývá postupem času každému muži, syndromy spojené s mužským přechodem se však objevují u méně než poloviny mužské populace. V současné době se tedy vědci shodují, že samotný pokles testosteronu pravděpodobně nebude jediným spouštěčem andropauzy. Například studie odborníků z Massachusetts General Hospital z roku 2013 naznačila, že mužský přechod vzniká spíše důsledkem poklesu estrogenů, tedy hormonů typicky spojovaných s ženským pohlavím. Tyto hormony jsou však přítomny i v mužském organismu.

Dalším rozdílem mezi oběma druhy přechodu je pak jejich průběh, liší se i věk nástupu prvních příznaků. Ženský přechod je náhlejší, probíhá rychleji a objevuje se dříve. U mužů je pokles hormonální hladiny pozvolnější a příznaky tak nemusejí být tolik patrné. Mužský přechod pak začíná o něco později. Podstatným rozdílem je i to, že zatímco žena po dokončení menopauzy již není schopná přivést na svět dítě, mužské reprodukční schopnosti nejsou zásadně ovlivněny, pomineme-li sníženou sexuální apetenci.

Jak již bylo řečeno, většina příznaků je prakticky totožná, u mužů však může nastat i poměrně nečekaný, avšak docela rozšířený symptom, jemuž se přezdívá druhá puberta či druhá míza. Muži se vlivem hormonálních změn v tomto období vracejí do pubertálních let, láká je adrenalin, pokukují po mladších ženách, jimž navíc často podlehnou, opustí své dlouholeté partnerky a založí druhou rodinu. Nebo naopak takříkajíc chytí druhý dech a stanou se z nich workoholici honící se za úspěchem v touze ještě něčeho v životě dosáhnout.

Jaká jsou rizika andropauzy?

Na to, jak se o přechodu u mužů mluví málo nebo vůbec, jsou rizika s ním spojená docela vysoká. Kromě již zmíněných psychických komplikací hrozí například řídnutí kostí (osteoporóza), s čímž souvisí vyšší riziko úrazů například kyčle nebo páteře. Nebezpečí spočívá hlavně v tom, že díky úbytku objemu mění kosti svou strukturu a pevnost, takže ke zlomenině nejčastěji zápěstí, krčku kosti stehenní nebo obratle může dojít za docela nenápadných okolností a lze ji zcela přehlédnout. Zvyšuje se riziko mozkové příhody a infarktu myokardu. Období bývá spojené s poklesem fyzické i psychické síly a sexuální výkonnosti. Muže navíc trápí erektilní dysfunkce či problémy s prostatou.

Zatímco menopauza je již dávno obecně známým jevem, který je poměrně dopodrobna zmapován, o mužském přechodu, takzvané andropauze, se začalo mluvit teprve v nedávné minulosti a povědomí o něm není tolik rozšířené. U obou pohlaví též dochází k redistribuci tuků a s tím spojeného přibývání na váze, ze zdravotních komplikací mužům i ženám hrozí obávaná osteoporóza a srdeční potíže. Eliminace příznaků mužského přechodu je v podstatě stejná jako eliminace příznaků menopauzy u žen. Pokud chcete snížit svou váhu, návod si přečtěte zde.

Jak se andropauze bránit

Základem je zdravá strava, zdravý pohyb a dostatečná hygiena fyzická i psychická. Navíc odborníci doporučují užívat přírodní doplňky z mateří kašičky, pylu a ženšenu, které pomáhají mužům doplnit chybějící energii. Pokud existuje, pak snížit nadváhu, omezit tučnou stravu a alkohol a dopřát tělu pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitaminy A, C, E a skupiny B i minerály jako například magnesium, zinek, mangan a selen. Pomoci mohou i kvalitní doplňky stravy, které tyto důležité prvky obsahují. Hormonální hladiny je však záhodno laboratorně kontrolovat z krve. Pokud by užívání přírodních prostředků a „samoléčba“ v podobě změny životního stylu nepřinesly dostatečný efekt, je někdy vhodné právě i nasazení hormonální substituce. Je-li tato léčba indikována lékařem za přesně stanovených podmínek dle doporučení odborných společností, je riziko pro pacienta akceptovatelné.

Někdy je návštěva u lékaře nutná

Přestože andropauza nemá vždy drastický průběh, občas mohou nastat chvíle, kdy je vhodné vyhledat lékaře. Většinou ve chvílích, kdy jsou příznaky až příliš intenzivní a výrazně ovlivňují váš zdravotní stav. Odborník je v tomto ohledu schopen vám pomoci. Rozhodně se nemusíte stydět ani v případě, kdy váš psychický stav bude vyžadovat sezení u psychologa – u žen je to velmi časté, avšak existují podobné případy také u mužů.

Bohužel je zatím v naší společnosti nedostatečná informovanost a osvěta o mužském přechodu, což je samozřejmě na škodu. Tato osvěta by mohla zabránit vzniku mnoha vážných onemocnění a zdravotních komplikací u mužů, které mnohdy vedou až k předčasnému úmrtí. Nebojte se o andropauze s lékařem otevřeně komunikovat a nenechávejte nic, co se týče vašeho zdraví, na poslední chvíli. Včasné odhalení jakýchkoli zdravotních komplikací totiž výrazně pomáhá předcházet někdy až fatálním, nevratným důsledkům.

Jak vidíte, i mužský přechod si zaslouží naši pozornost, zvlášť když existuje možnost, jak jej, byť jen částečně, „obejít“. Přijmeme-li jej totiž jako přirozený proces, snáze najdeme cestu, jak zkvalitnit, nebo alespoň nezničit si druhou půli života. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty