Mužský přechod je jev, o kterém se příliš nemluví, přesto existuje

 Zdraví 
02. března 2020 11:22 / Hana Jordánová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Muži při přechodu trpí depresemi a náladovostí Depositphotos
Mužský přechod je jev, o kterém se příliš nemluví, přesto ho nemůžeme popřít. Spousta mužů si to však nechce přiznat. Jednak se bojí, že by utrpělo jejich mužství, jednak průběh není tak drastický jako u žen, takže si to spousta z nich možná ani neuvědomuje.

Stejně jako u žen je to však jev nevyhnutelný pro každého muže, rozdílné je pouze věkové rozpětí. U mužů přichází mnohem později než u žen, kolem 55 – 60 let. Ale stejně jako u žen i u mužů dochází ke snižování tvorby a hladiny mužských pohlavních hormonů. Schopnost oplodnit ženu však zůstává u muže zachovaná.

Zásadní problém mužské psychiky a ega tkví v nechuti si cokoli negativního z intimní oblasti, zvláště pak jedná-li se o sexuální apetit a jeho snížení, připustit. Tendence mávnout nad všemi příznaky rukou, snažit se je hrdinsky přehlížet a v duchu se trápit depresí, jsou zcela očekávatelné, přesto zbytečné. I muž si musí připustit, že stárne a musí přijmout zdravotní problémy, které s sebou vyšší věk přináší. Navíc andropauza je nevyhnutelná, i když může mít různou intenzitu, a jednoduše ji nelze ovlivnit. Je to přirozený proces.

Příznaky mužského přechodu (andropauzy)

  • bolesti hlavy
  • závratě
  • návaly horka, pocení
  • zvýšená podrážděnost
  • deprese
  • poruchy spánku
  • možné problémy s potencí
  • riziko vzniku osteoporózy
  • přibírání na váze

Jsou-li potíže závažnější, nabízí se návštěva lékaře, který může předepsat hormonální léčbu.

Přesto mezi menopauzou a andropauzou existují podstatné rozdíly. Ten největší se týká rozšíření tohoto problému v populaci: menopauze se dříve nebo později nevyhne žádná žena, andropauza naopak zdaleka všechny muže nepostihuje. Testosteron sice přirozeně ubývá postupem času každému muži, syndromy spojené s mužským přechodem se však objevují u méně než poloviny mužské populace. V současné době se tedy vědci shodují, že samotný pokles testosteronu pravděpodobně nebude jediným spouštěčem andropauzy. Například studie odborníků z Massachusetts General Hospital z roku 2013 naznačila, že mužský přechod vzniká spíše důsledkem poklesu estrogenů, tedy hormonů typicky spojovaných s ženským pohlavím. Tyto hormony jsou však přítomny i v mužském organismu.

Dalším rozdílem mezi oběma druhy přechodu je pak jejich průběh, liší se i věk nástupu prvních příznaků. Ženský přechod je náhlejší, probíhá rychleji a objevuje se dříve. U mužů je pokles hormonální hladiny pozvolnější a příznaky tak nemusejí být tolik patrné. Mužský přechod pak začíná o něco později. Podstatným rozdílem je i to, že zatímco žena po dokončení menopauzy již není schopná přivést na svět dítě, mužské reprodukční schopnosti nejsou zásadně ovlivněny, pomineme-li sníženou sexuální apetenci.

Jak již bylo řečeno, většina příznaků je prakticky totožná, u mužů však může nastat i poměrně nečekaný, avšak docela rozšířený symptom, jemuž se přezdívá druhá puberta či druhá míza. Muži se vlivem hormonálních změn v tomto období vracejí do pubertálních let, láká je adrenalin, pokukují po mladších ženách, jimž navíc často podlehnou, opustí své dlouholeté partnerky a založí druhou rodinu. Nebo naopak takříkajíc chytí druhý dech a stanou se z nich workoholici honící se za úspěchem v touze ještě něčeho v životě dosáhnout.

Jaká jsou rizika andropauzy?

Na to, jak se o přechodu u mužů mluví málo nebo vůbec, jsou rizika s ním spojená docela vysoká. Kromě již zmíněných psychických komplikací hrozí například řídnutí kostí (osteoporóza), s čímž souvisí vyšší riziko úrazů například kyčle nebo páteře. Nebezpečí spočívá hlavně v tom, že díky úbytku objemu mění kosti svou strukturu a pevnost, takže ke zlomenině nejčastěji zápěstí, krčku kosti stehenní nebo obratle může dojít za docela nenápadných okolností a lze ji zcela přehlédnout. Zvyšuje se riziko mozkové příhody a infarktu myokardu. Období bývá spojené s poklesem fyzické i psychické síly a sexuální výkonnosti. Muže navíc trápí erektilní dysfunkce či problémy s prostatou.

Zatímco menopauza je již dávno obecně známým jevem, který je poměrně dopodrobna zmapován, o mužském přechodu, takzvané andropauze, se začalo mluvit teprve v nedávné minulosti a povědomí o něm není tolik rozšířené. U obou pohlaví též dochází k redistribuci tuků a s tím spojeného přibývání na váze, ze zdravotních komplikací mužům i ženám hrozí obávaná osteoporóza a srdeční potíže. Eliminace příznaků mužského přechodu je v podstatě stejná jako eliminace příznaků menopauzy u žen. Pokud chcete snížit svou váhu, návod si přečtěte zde.

Jak se andropauze bránit

Základem je zdravá strava, zdravý pohyb a dostatečná hygiena fyzická i psychická. Navíc odborníci doporučují užívat přírodní doplňky z mateří kašičky, pylu a ženšenu, které pomáhají mužům doplnit chybějící energii. Pokud existuje, pak snížit nadváhu, omezit tučnou stravu a alkohol a dopřát tělu pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitaminy A, C, E a skupiny B i minerály jako například magnesium, zinek, mangan a selen. Pomoci mohou i kvalitní doplňky stravy, které tyto důležité prvky obsahují. Hormonální hladiny je však záhodno laboratorně kontrolovat z krve. Pokud by užívání přírodních prostředků a „samoléčba“ v podobě změny životního stylu nepřinesly dostatečný efekt, je někdy vhodné právě i nasazení hormonální substituce. Je-li tato léčba indikována lékařem za přesně stanovených podmínek dle doporučení odborných společností, je riziko pro pacienta akceptovatelné.

Někdy je návštěva u lékaře nutná

Přestože andropauza nemá vždy drastický průběh, občas mohou nastat chvíle, kdy je vhodné vyhledat lékaře. Většinou ve chvílích, kdy jsou příznaky až příliš intenzivní a výrazně ovlivňují váš zdravotní stav. Odborník je v tomto ohledu schopen vám pomoci. Rozhodně se nemusíte stydět ani v případě, kdy váš psychický stav bude vyžadovat sezení u psychologa – u žen je to velmi časté, avšak existují podobné případy také u mužů.

Bohužel je zatím v naší společnosti nedostatečná informovanost a osvěta o mužském přechodu, což je samozřejmě na škodu. Tato osvěta by mohla zabránit vzniku mnoha vážných onemocnění a zdravotních komplikací u mužů, které mnohdy vedou až k předčasnému úmrtí. Nebojte se o andropauze s lékařem otevřeně komunikovat a nenechávejte nic, co se týče vašeho zdraví, na poslední chvíli. Včasné odhalení jakýchkoli zdravotních komplikací totiž výrazně pomáhá předcházet někdy až fatálním, nevratným důsledkům.

Jak vidíte, i mužský přechod si zaslouží naši pozornost, zvlášť když existuje možnost, jak jej, byť jen částečně, „obejít“. Přijmeme-li jej totiž jako přirozený proces, snáze najdeme cestu, jak zkvalitnit, nebo alespoň nezničit si druhou půli života. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu