Děti trpí nejrůznějšími strachy. Toto jsou časté omyly rodičů, které strach ještě prohlubují

 Děti 
08. listopadu 2020 08:19 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Dětské fobie není radno podceňovat ani zlehčovat Depositphotos
Rodiče většinou jednají v dobré víře a snaží se dítě vychovávat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A tak je to i se strachem. Snaží se dítěti pomoci, jak nejlépe umí, jenže někdy strach v dítěti ještě prohlubují. Podívejte se na nejčastější chyby, kterými se dá dětská dušička úplně pošlapat a zamyslete se, jestli je neděláte také.

Strach je přirozenou součástí života. Většinou plyne z neznalosti nebo nevědomosti, což je u dětí naprosto normální, jelikož svět teprve objevují. Může se však stát, že přeroste ve fobii a dítě pak není schopné svůj strach ovládat a znepříjemňuje mu každodenní život.

Dítě, které trpí nějakým strachem či fobií, se zdá být v určitých situacích nesmělé, neohrabané, straní se a nekomunikuje. Přerostlý strach je nutné řešit bez odkladu, jelikož může vést k mnohem intenzivnějším problémům, které se mohou projevovat i v dospělosti. Jestliže nějaký typ strachu u svého dítěte pozorujete, vyhněte se následujícím chybám, které strach u dětí ještě zhoršují.

Nejčastěji mívají děti strach ze zvířat, jako jsou psi, pavouci, hmyz, dále to bývají sociální interakce, strachy z jehel, doktorů či krve, strachy z bouřky, tmy, bubáků, obavy z odloučení nebo dokonce i smrti. Nejdůležitější body k tomu, aby se fobie zmírnila nebo úplně vytratila jsou následující:

1. Nemluvíte otevřeně

První chybou bývá, že dítěti nenasloucháte a nemluvíte s ním na rovinu. Proberte s ním otevřeně jeho problém, vysvětlete mu, že když se vám svěří, že se mu uleví. Nabídněte mu, že mu pomůžete odhalit, co se za strachem skrývá. Nabídněte mu svůj čas a pochopení.

2. Nemáte pro jeho strach pochopení

Snažte se vcítit do jeho strachu a pochopit celou situaci. Buďte mu v jeho situaci přítelem, průvodcem a zachovejte klid, nerozčilujte se, že už se zase bojí v noci tmy. Raději mu ukažte baterkou, že v temném rohu není nic, než zeď a plyšový méďa. Hlouběji jsme noční můry u dětí rozebírali v tomto článku.

3. Jeho strachy ignorujete

Není dobré nad obavami a strachy vašeho dítěte mávnout rukou. Bez vaší pomoci to možná nezvládne a ponese si nepříjemné pocity až do konce života. Jestliže má vaše dítě strach třeba z odloučení, proberte s ním, čeho se bojí, vysvětlete mu, že se bát nemusí, že se pro něj vždycky vrátíte, dejte mu třeba svůj náhrdelník, aby vám ho opatroval, než budete zase zpět. Dejte mu jistotou. Neodbyjte ho slovy: "prosím tě neřvi zas, kam bych asi zmizela".

4. Zjednodušujete jeho strachy

Nejhorší, co můžete udělat, je zlehčovat pocity dítěte a za jeho strachy se mu vysmívat. Snižujete jeho sebevědomí a tím, že se dítěti budete smát, se jeho strach nijak nezmenší. Budete-li si z dítěte kvůli jeho strachu utahovat a dělat ho nicotným, budete akorát prohlubovat jeho negativní emoce.

5. Chcete, aby strach rychle překonalo

Na dítě netlačte, aby se se svým strachem rychle vypořádalo. Některé věci zkrátka trvají. Dítě si musí samo uvědomit, že jeho strach není opodstatněný. Ve svém vlastním čase, svým vlastním tempem. Pokud dítě budete nutit, může se vám stát, že se před vámi uzavře.

6. Ostatní se nebojí, jen ty

Nedovolte, aby se v dítěti objevil pocit, že je jediný na světě, kdo se bojí. Mluvte s dítětem o tom, že strachy a fobie jsou běžné věci, že jimi trpí mnoho lidí na světě. Přiznejte mu, že i vy jste se v dětství něčeho báli, ale postupem času jste pochopili, že o nic nejde. Ujistěte dítě, že jednou také přijde na to, že se bát nemusí a že do té doby tu pro něj budete vy. Jeho ochránce.

7. Dítě za snahu nechválíte

Sami víte, jak vám dělá dobře uznání vaší práce a ocenění vaší snahy. Byť v podobě vlídného slova. U dětí to platí dvakrát tolik. Vyberte, co má vaše dítě nejraději a za jeho snahu zvládat svůj strach ho odměňte. Vezměte ho na zmrzlinu, prodlužte mu na jeden den večerku, zkrátka cokoliv, co mu vykouzlí úsměv na tváři a vzbudí to v něm pocit, že v něj věříte a že si jeho snahy vážíte.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum