Spáleniny od sluníčka mohou být velmi bolestivé. Poskytněte zarudlé pokožce první pomoc

 Zdraví 
04. července 2021 14:23 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Spálení od slunce způsobuje předčasné stárnutí pokožky  Depositphotos
Popáleniny od slunce dokáží znepříjemnit letní dovolenou. Spálení slunečními paprsky může někdy bolet jako čert. Poté, co se spálíte, byste měli trávit většinu času pouze ve stínu nebo mít minimálně zahalená postižená místa. Hrozilo by vám jinak rozsáhlejší poškození pokožky. Zjistěte, jak své kůži poskytnout první pomoc.

Před slunečními paprsky je potřeba se chránit i v případě, že teploty vyloženě nepřesáhnou třicet stupňů Celsia. Když strávíte nějaký čas venku okolo poledne a zapomenete se namazat, večer můžete zjistit, že jste se spálili. „Slunce produkuje ultrafialové záření, které poškozuje buněčnou DNA. Následkem je nepříjemné zarudnutí pokožky,“ vysvětluje dermatoložka Ranella Hirsch. Spálení od sluníčka způsobuje i předčasné stárnutí pokožky a také zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Proto nezanedbávejte péči o svoji kůži.

Pokožku začněte ihned chladit

Když ucítíte, že jste se spálili, nečekejte na večer a ochlaďte svoji pokožku hned. Napusťte si vanu nebo se osprchujte. Nepouštějte si na sebe ledovou vodu, ale pouze vlažnou, jinak byste kůži mohli poškodit ještě více. Rovnou zapomeňte na mýdla a sprchové gely, které spálenou pokožku podráždí.

Ochladit se můžete i pomocí studených obkladů, které zmírní bolest a otoky. Zabalte si sáček s několika kostkami ledu do ručníku a přikládejte ho na nejpostiženější části těla. Nikdy však na pokožku nepokládejte kostky ledu samostatně bez látky.

Vetřete si do pokožky aloe vera

Aloe vera je jeden z nejznámějších léčivých prostředků, který zklidňuje a regeneruje pokožku spálenou sluncem. Natřít se můžete koupeným gelem z aloe vera, ale dejte si pozor, aby byl pouze přírodní. Neměly by v něm být žádné přidané látky, které by vaši kůži mohly podráždit.

Pokud si pěstujete aloe vera sami, stačí pouze zlomit kus rostliny a namazat se tekutinou, která z ní vyteče. Aloe vera můžete používat dle potřeby na čerstvě spálenou i loupající se pokožku.

Ponořte se do koupele s jedlou sodou

Napusťte si do vany vlažnou vodu, do které nasypejte několik polévkových lžic jedlé sody nebo kukuřičného škrobu. Obě ingredience dokáží zmírnit otok a svědění.  V případě, že nemáte v domácnosti vanu, můžete kombinací jedlé sody a vody vytvořit hustou pastu, kterou si natřete na postižená místa.

Protizánětlivé vlastnosti mají i ovesné vločky, které můžete rozemlít téměř na prach a nasypat do koupele namísto jedlé sody. Relaxujte ve vaně zhruba dvacet minut. Přečtěte si také, jak se v nesnesitelném vedru ochladit, abyste se cítili lépe.

Zdroj info: www.healthline.comwww.today.comwww.byrdie.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu