Co by muži měli vědět o svém tolik důležitém testosteronu

 Zdraví 
08. července 2021 10:39 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Testosteron není jen jeden Depositphotos
Testosteron si muži hýčkají. Přinejmenším je pro ně jakýmsi zaklínadlem, kterým si mentálně pomáhají vytvořit si určitou image. Ale opravdu muži přesně vědí, co to ten testosteron skutečně je?

Faysal Yafi, mimo jiné šéf Divize zdraví mužů a rekonstrukční urologie na Kalifornské univerzitě v Irvine, popsal, co vlastně je testosteron, jak jej co nejlépe využít a co dělat, když během stárnutí začne testosteron ubývat.

Úroveň testosteronu je nejvyšší ráno

"Testosteron sleduje cirkadiánní nebo v podstatě spánkový rytmus," říká doktor Yafi. "Úrovně testosteronu jsou nejvyšší brzy ráno mezi 7. a 10. hodinou a nejnižší večer." Takže pokud toho chcete využít, musíte brzy vstávat, abyste ve svém fitku byli včas.

Testosteron má nejen vliv na fyzično, ale také na psychiku

Většina mužů si spojuje vysoké hladiny testosteronu zejména s libidem a svaly. To ale není to jediné, co testosteron ovlivňuje. "Existuje spousta literatury, která naznačuje souvislost mezi nízkým testosteronem a depresí a jinými poruchami nálady a dokonce i ztrátou paměti a demencí v raném věku. Stejně jako to, čemu říkáme mlhavý mozek, tedy s potížemi s koncentrací a motivací," říká Dr. Yafi.

Někteří psychologové dokonce už používají testosteronovou léčbu, která se v konkrétních případech jeví jako úspěšná. Pacienti mají víc chuti do života, jsou akčnější a soustředěnější.

Testosteron není jen jeden

Ve skutečnosti tu jsou tři druhy testosteronu. Nejprve je tu volný testosteron, který je snadno dostupný pro použití v buňkách. Další dva typy testosteronu (a většina testosteronu v krvi) jsou připojeny k proteinům v krvi, které se nazývají albumin a globulin vázající pohlavní hormony (SHBG). Kromě volného testosteronu je pro tělo k dispozici testosteron vázaný na albumin a tyto dva typy testosteronu jsou známé jako biologicky dostupný testosteron.

Třetí typ, což je testosteron navázaný na proteiny SHBG, není vždy k dispozici. Yafi říká, že SHBG se zvyšuje, jak muži stárnou, a stejně tak se zvyšuje jejich testosteron spojený s SHBG.

Podle Dr. Yafiho se dá říci, že pokles testosteronu související s věkem nemusí nutně odrážet celkovou hladinu testosteronu u člověka. Mnozí možná ztrácejí jen část svého volného testosteronu. Krevní test pomůže určit, které hladiny a kterých testosteronů jsou nízké.

Testosteronová terapie nejsou steroidy

Užívání steroidů je mimo zákon, takže někteří muži místo toho berou testosteron v domění, že je to prakticky to samé. Ale není. "Testosteronová léčba zvýší nízkou hladinu testosteronu na normální hladinu,“ říká Yafi. A pozor. Pokud berete anabolické steroidy a máte normální hladinu testosteronu, pak je prakticky nevyhnutelné, že tuto hladinu dostanete do nadlimitních hodnot.

"Ale pokud máte nízkou hladinu testosteronu, může náhradní terapie ve skutečnosti zlepšit kvalitu vašeho života," říká doktor Yafi. "Substituční léčba testosteronem, je-li provedena klinickým způsobem, je navíc mimořádně bezpečná." Dále čtěte: Pár tipů, jak nakopnout metabolismus a urychlit hubnutí v létě.

Zdroj info: Men´s Health.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu