Je počítání kalorií cesta k lepší postavě? Zjistěte, zda se pro vás opravdu hodí

 Ostatní 
06. října 2021 17:21 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Počítání kalorií není vždy jistou cestou ke zhubnutí Pixabay
Hubneme na stále stejném principu. Prostě jíme méně kalorií, než spálíme, dokud nedosáhnete své vytoužené hmotnosti. Podle nedávného průzkumu Mezinárodní rady pro informace o potravinách se staromódní počítání kalorií v roce 2020 vymykalo všem ostatním dietám na hubnutí.

Ale i když je počítání kalorií svým způsobem logické, podle výzkumu i registrovaných dietologů značně zjednodušuje složité mechanismy, které určují hmotnost lidského těla. Takže je to ta správná cesta a může fungovat i pro vás?

Deficit kalorií je termín, který hodně slyšíte při každé diskusi o hubnutí. Je to jen další způsob, jak říci, že spálíte více kalorií, než potřebujete k udržení aktuální tělesné hmotnosti. "Ale pamatujte si, že je téměř nemožné přesně vědět, kolik kalorií někdo potřebuje," říká dietoložka Simone Wilson. Záleží na mnoha proměnných včetně pohlaví, věku, úrovně aktivity a hmotnosti. "Ať použijete jakoukoli rovnici k odhadu, vždy to bude jen hrubý odhad." 

Takže funguje opravdu počítání kalorií?

Jde o to, že počítání kalorií neodpovídá skutečnosti, že kalorie nejsou zaměnitelné. Kvalita kalorií, které jíte, je stejně důležitá, ne -li větší než jejich množství. Pokud jste se někdy pokusili zhubnout, víte dobře, že vytvoření a udržení kalorického deficitu je těžší, než se může zdát. "Počítání kalorií může často vést ke konzumaci svačinek, které mohou být v souladu s vaším kalorickým cílem, ale brzy poté budete mít prostě hlad," říká dietoložka Samantha Cassetty.

Jinými slovy, pokud tedy sníte 500 kalorií ve formě čokoládového dortu, není to to samé, jako když sníte stejný počet kalorií ve vyvážené stravě. Kuřecí prsa s hnědou rýží a brokolicí mohou mít stejné množství kalorií jako kousek koláče, ale po kuřeti nebudete mít hlad, protože vaše tělo tráví bílkoviny a vlákninu pomaleji, zatímco cukr v dortu může způsobit kolísání hladiny glukózy v krvi, které vyvolává hlad.

Dalším důležitým hráčem je metabolismus. Výzkum ukazuje, že omezení kalorií může způsobit, že se vaše tělo začne chovat jinak. Studie uvádí, že "v krátkodobém horizontu je snížení energetického příjmu vyváženo mechanismy, které snižují rychlost metabolismu a zvyšují příjem kalorií a zajišťují opětovné získání ztracené hmotnosti. Například i rok po dietě se zvyšují hormonální mechanismy, které stimulují chuť k jídlu.“ Mohlo by být tedy lepší stanovit kalorický deficit na hodnotu 250 kalorií  a hubnout pomalejším tempem, které je snadnější pro metabolismus a dlouhodobě udržitelnější.

Pomáhá tedy počítání kalorií při hubnutí?

Pokud chcete dosáhnout zdravé tělesné hmotnosti, počítání kalorií je jednou z možných strategií. "Může to někomu pomoci budovat povědomí a učit se správně stravovat," říká Wilson. Pokud si ale nedáte pozor a budete volit špatná jídla, může se to obrátit proti vám.

Pamatujte si, že počítání kalorií není jediný způsob, jak zhubnout, a není to praxe, která funguje pro každého. "Počítání kalorií je pro většinu lidí kontraproduktivní," říká Wilson. Když to funguje, je to podle něj obvykle jen krátkodobé. Radí svým klientům, aby se naučili, jak místo toho důsledně vybírat vyvážená jídla a svačiny, které podporují jejich cíle. "Pokud právě počítáte kalorie, ve vaší stravě budou pravděpodobně chybět mikroživiny," dodává. Můžete provést malé úpravy vaší současné stravy a životního stylu, které se časem sčítají. Pokud se postupně přesunete k rostlinné stravě, převážně celozrnné, založené na potravinách s nízkou energetickou hodnotou, budete pomalu hubnout, pokud máte nadváhu i bez počítání kalorií. Dále čtěte: Mořský kolagen je stále oblíbenějším doplňkem stravy. Posvítili jsme si na jeho účinky.

Zdroj: Everyday Health.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít