Nejíte lepek, i když na něj nemáte alergii? Pak podle výživových poradců děláte chybu
Mnoho lidí si totiž myslí, že nejíst lepek je vlastně zdravější, a proto se z tohoto trendu stal vlastně svým způsobem nový životní styl. Navíc studie zjistily, že "lepek spouští uvolňování proteinu zvaného zoulin, který je zodpovědný za regulaci těsných spojů ve střevech,“ vysvětluje nutriční terapeutka a specialistka na zdraví střev Marilia Chamon. "Těsné spoje kontrolují, co prochází střevní stěnou, což je základní obranný mechanismus, který nás chrání před škodlivými bakteriemi a toxiny. Jenomže další studie zjistila, že za trávicí potíže u těch, kdo netrpí celiakií, mohou ve skutečnosti fruktany, což jsou fermentovatelné sacharidy v pšenici, ale ne lepek.
Lepku se nevyhýbejte, můžete si uškodit
Pokud tedy nemáte prokázanou intoleranci nebo alergii na lepek, může bezlepková nebo bezobilná dieta ve skutečnosti způsobit více škody než užitku. "Potřebujeme přijmout 25 gramů vlákniny denně a vláknina se nachází v lepku, takže dieta s nízkým obsahem vlákniny je opravdu nevhodná," říká Chamon.
Bezlepková dieta tak může negativně ovlivnit složení střevní mikroflóry, protože postrádá prebiotickou vlákninu ve srovnání se stravou, v níž figurují pšeničné potraviny. Navíc nedávná studie ukázala, že konzumace bezlepkové diety snižuje počet prospěšných střevních bakterií, jako jsou bifidobakterie a laktobacily.
Bezlepkové potraviny mají i více tuku a cukru
Bezlepkové náhražky obilných produktů skutečně mívají více tuku, více cukru i více soli. Takže zatímco si mnozí myslí, že jedí zdravě, je to vlastně naopak. Ale existuje spousta přirozeně bezlepkových potravin, které jsou skvělé, jako je rýže, čočka, cizrna nebo quinoa.
Odborníci ale dodávají, že role lepku při různých zdravotních potížích není stále zcela prozkoumána a objasněna. Takže pokud nejíte lepek, i když nejste celiaky, buď zase přejděte na normální stravu, nebo se při konzumaci bezlepkových i lepkových potravin detailně pozorujte. Výsledky svých pozorování pak prodiskutujte s odborníkem na výživu, který vám poradí, zda je pro vás bezlepková strava skutečně výhodná, nebo vám naopak škodí.
Zdroj: Stylist, Healthline.