Móda z druhé ruky je na vzestupu. Kam se vydat pro jedinečné kousky za zlomek jejich ceny?

 Móda 
06. června 2022 09:30 / Patricie Chládková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Móda u druhé ruky je na vzestupu a dokonce v tržbách poráží i fast fashion řetězce jako například Mango nebo H&M Pixabay
Second handová móda je také v poslední době známá pod oblíbeným pojmem pre-loved. Dnes velmi stoupá na oblibě a dle globální zprávy, kterou si nechala vypracovat platforma thredUP, roste dokonce rychleji než móda nová.

Pre-loved móda roste rychleji než běžná konfekce a předpokládá se, že do roku 2030 dosáhne na hodnotu 84 miliard amerických dolarů.
Report dále odhaluje, že oblečení z druhé ruky je dokonce ještě úspěšnější než tzv. móda udržitelná také známá pod termínem sustainable.

Kam na lov v offline světě

Pojďme si to říct na rovinu. Tím, že pre-loved móda tak stoupla na oblibě, nečekejte, že na první dobrý kousek natrefíte v klasickém kamenném obchodě s módou z druhé ruky. Tyhle časy už jsou bohužel dávno pryč. A co se týká velkoměst, tam je to s honem za poklady úplně nejhorší. Proto pokud se nechcete spoléhat na online lovení a vaše srdce spíše bije pro tradiční způsoby nakupování, doporučuju vydat se na lov do menších městeček.

Často se stane, že starší generace, které se v luxusních značkách moc neorientují, do kamenného obchodu zanesou úplnou raritu. Pár mým kamarádkám se poštěstilo a jedna si z koše s naházeným oblečením vyhrábla vintage Burberry trenčkot, druhá natrefila na výstavní "malé černé" (little black dress) od Gucci a ta další dokonce našla sametové sako od Yves Saint Laurent.

Dokážete si asi představit, jak jsem byla bledá závistí. Na mě se bohužel nikdy štěstí v kamenných prodejnách neusmálo a raději se tak spoléhám na sílu online vyhledávání, nicméně pokud byste přeci jen rádi pár tipů na kamenné second-handy s luxusními kousky, tady jsou.

Slow Bazar

Prodejna situovaná v Praze s podnikáním začala ještě než vintage a pre-loved stouply na oblíbenosti. V obchodě můžete natrefit na kabelky a boty světoznámých značek a oblečení od vyhlášených návrhářů i z konfekce. Majitelka obchodu občas bere zboží i do komisního prodeje. Pro inspiraci o sortimentu koukněte na Instagram profil. 


Lula Vintage 

Tento obchůdek patří k těm mladším a jeho otevřením si majitelka Lucie Kratochvílová splnila sen. Všechno zboží, na které v obchodě natrefíte majitelka pečlivě vybírá tak, aby zapadalo do konceptu celé „značky“. O jejím úspěchu svědčí i to, že své zboží zapůjčila k nafocení tutoriálu pro tištěné číslo magazínu Elle. I Lulu najdete na instagramu. 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Lula Vintage Prague. (@lulavintageprague)

Ve vodách onlinu

U online vyhledávání je největším úskalím dostupnost. Je možné, že pokud narazíte na vysněný kousek a nebudete reagovat dostatečně rychle, přijdete tak o něj. Zároveň online svět je plný podvodníků a při hledání je potřeba se obrnit trpělivostí, pokládat ty správné otázky a vyhledávat si informace o originalitě.


Vinted 

Osobně nedám dopustit na platformu Vinted, která se v posledních pár měsících českým uživatelkám otevřela i pro nákup a prodej na slovenském a polském trhu. Na Vinted narazíte skoro na vše, na co si jen vzpomenete. Od šatů a obuvi pro děti a dospělé, přes všechny možné doplňky, až po potřeby pro domácí mazlíčky a doplňky do domácnosti.

Jako u veškerého online nakupování je však potřeba dávat si pozor na originalitu. Bohužel už jsem se na platformě setkala s několika uživateli, kteří prodávali neoriginální zboží za cenu toho autentického.

Nicméně pokud si budete dávat pozor, tak se velice brzy můžete radovat z krásných kousků. Na mém "wishlistu" čeká skoro nová kabelka YSL za jednu pětinu původní ceny. Snad na mě ještě chvíli počká. 

Vestiaire Collective 

Pokud toužíte po luxusních kouscích, u kterých si nechcete dávat práci s kontrolou originality, pak zabruste na platformu Vestiaire Collective, kde můžete nakupovat i prodávat.  Platforma se zaručuje, že všechno zboží, které inzeruje, je pravé a neměla byste tak narazit na „fejky“. Na platformě dokonce naleznete i kabelky od značky Hermés, jejiž ceny se pohybují klidně i nad 100 tisíc korun a také na kousky, jenž pocházejí z limitovaných edicí. Nesmírnou výhodou této platformy je to, že se vám otevírají dveře do celého světa a tím se i zvyšuje šance, že naleznete kousky, které jsou v naší lokalitě beznadějně vyprodané. 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Vestiaire Collective (@vestiaireco)

Zalando 

Populární prodejce on-line módy v průběhu minulého roku uvedl novinku Pre-loved Zalando. Na té můžete nakoupit pečlivě kurátorované kousky za zlomek ceny. Zároveň na platformu své už nepoužívané kousky můžete nahrát a nechat Zalandem prodat. Co může pro někoho být nevýhodou je to, že za své prodeje obdržíte kredity a ne peníze.

Kredity následně můžete použít na uhrazení nových kousků právě na Zalandu. A je potřeba také zmínit, že Zalando si za zprostředkování prodeje bere provizi a neakceptuje všechny věci, které byste chtěli prodat. Vše musí být v perfektním stavu, přesto se vám může stát, že je Zalando prodá za nižší částku, než jakou byste si vy představovali.

Na trend pre-loved módy naskočily i věhlasné módní domy a naštěstí už se upouští od zvyku spalování starých kolekcí. Ty se nechávaly spálit, aby se nedostaly do výprodeje. Značky nyní od svých zákazníků vykupují starší modely kabelek a za ty „platí“ vouchery na nákup nových kousků. Staré modely buď recyklují nebo nechají v případě potřeby opravit, očistit a na svých stránkách je nabízejí jako vintage nebo pre-loved.

Pokud nemáte plány na páteční večer, vřele doporučuji nalít si skleničku vína a zavítat na námi doporučené portály, pojďte si pro nějaký nový kousek nebo alespoň pro inspiraci.

Autorský článek, další zdroje: Instagram, harpersbazaar.com

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...