Občas je potřeba se odměnit trochu luxusnější večeří, která nezabere moc času, a přesto bude jako za odměnu
Ráda bych vám předala recept, který mám velice v oblibě a po kterém sahám v momentech, kdy si s partnerem chceme udělat rychlou a dobrou večeři. Jedná se o vepřovou panenku s přílohou. Příprava je velice jednoduchá a hlavně rychlá a nenáročná na suroviny.
Příprava masa
Na rovinu se přiznám, že panenku kupuji jen, když je v akci. Jinak se jedná o docela drahé maso, které se však vyznačuje neskutečnou křehkostí a zajímavou na první dobrou rozpoznatelnou chutí.
Panenku můžete připravit na vícero způsobů, já však ve většině případů upřednostňuji úpravu od mé maminky, která vás určitě potěší.
Maso omyjte, osušte a nakrájejte na ne moc tenké plátky. Ty lehce naklepejte a zase lehce osušte. Do misky si připravte hladkou mouky a jednotlivé plátky masa v ní obalte. Rozpalte si pánev a zakápněte ji olivovým či slunečnicovým olejem. Skvělou alternativou je i použití ghí nebo kokosového oleje. Tohle opravdu nechám na vašich preferencích. Na rozpálenou pánev naklaďte plátky panenky a opékejte z každé strany tak, aby kabátek z mouky místy chytl zlatavou barvu. Až se tak stane, maso vyjměte z pánve, dejte odpočinou na talíř a posolte. Maso tak pustí trošičku šťávy a bude ještě šťavnatější.
Nám doma takhle připravená panenka bohatě stačí s čerstvým chlebem, vám ale radím pro větší wow efekt vyzkoušet přílohy z brambor.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Příloha
K vepřové panence doporučuji buď šťouchané brambory s cibulkou nebo gratinované brambory. Chybu neuděláte ani s jedním. Na šťouchané brambory pro dvě porce budete potřebovat cca 250 gramů brambor, které pečlivě umyjte pomocí kartáčku, celou kuchyňskou cibuli, lžíci másla a sůl podle chuti. Zatímco budete vařit brambory ve slupce do změknutí, připravte si cibulku. Tu oloupejte a nakrájejte na úzké proužky. Ty následně orestujte na oleji či másle dozlatova. Cibulku dejte okapat na papírovou utěrku.
Brambory po uvaření vyjměte z vody a v misce je rozšťouchejte se solí a máslem. Pro servírování ráda využívám malé formičky s odnímatelným dnem, kdy z formičky odejmu dno, položím ji na talíř, naplním bramborami a následně ji odstraním. Výsledkem jsou pak krásně rovnoměrně navrstvené šťouchačky. Na ty následně naklaďte cibulku a přidejte hotovou panenku.
Nebo si můžete připravit gratinované brambory, kdy pro dvě porce budete potřebovat 250 gramů moučných brambor, 50 ml 30% smetany, 60 ml mléka, 50 g nastrouhaného, tvrdého sýra a dle chuti muškátový oříšek.
Brambory si oloupejte a nakrájejte na co nejtenčí plátky to jde. Pekáček, ve kterém budete brambory zapékat, si vymažte máslem. Tady zase ráda využívám malé formičky s odnímatelným dnem, kdy pro každého připravím vlastní porci. Ještě si smíchejte smetanu s mlékem a začněte plátky brambor klást do vymazané formy. Každou vrstvu dostatečně osolte a opepřete. Případně dochuťte muškátovým oříškem. Ten já používám jen, když si vzpomenu. Až budete mít v míse všechny brambory, zalijte je smetanovou směsí, zasypte sýrem a posypte tenkými plátky másle. Vložte do trouby a pečte po dobu 50 minut nebo tak dlouho, než budou brambory opečené dozlatova.
Nezbývá než popřát dobrou chuť.
Autorský článek