Pět věcí, kterými se v péči o miminka se u svých matek určitě neinspirujte

 Děti 
30. dubna 2018 15:04 / Iva Dvořáková
  3
📷
4 fotografie v galerii
Dřív se nehledělo na to, kdy dítě začne s "dospělou" stravou Pixabay
Postupy výchovy dětí se časem mění. To, co se dřív doporučovalo i v lékařských ordinaci, se dnes považuje za nevhodné. Přesto je samozřejmé, že naše maminky dělaly vše, co bylo v jejich silách a co považovaly za nejlepší.

Naše maminky nás milovaly a dělaly pro nás, co nám na očích viděly. Jenže některé výchovné postupy, které jim v dobré víře radili lékaři nebo členové rodiny, už vám nedoporučujeme na vlastních dětech praktikovat. O co přesně jde?

Nechat vyplakat

"Nenos to dítě pořád, rozmazlíš si ho." Takové hlášky slýcháte často, když váš uzlíček lásky pláče, vy ho chytnete a tišíte? Tady si přečtěte, jak přežít první měsíce s miminkem a nezbláznit se

Malé miminko se moc rozmazlit nedá a pláč z osamění mu vysloveně škodí. Odborníci říkají, že pro miminko, které neumí mluvit, je pláč jediným komunikačním prostředkem.

Nechávat ho vyplakat je tedy podobně kruté jako dělat, že neslyšíte volání tonoucího o pomoc. Děti, kterým chybí citová vazba s rodičem, můžou být tzv. nedomazlené. Takoví lidé mají pak vyšší pravděpodobnost, že se z nich stanou psychopati.

Málo kojení

V minulosti se šlo z extrému do extrému. Kojení byla naprosto přirozená záležitost, kterou postupně v socialismu vytlačilo přesvědčení, že umělé mléko je dostačující náhrada. 

Když k tomu přičteme naprosto zoufalou úroveň informovanosti o kojení v porodnicích, bylo celkem časté, že matky odcházely s miminkem z porodnice, aniž by tušily, jak kojit a co si počít, když to nejde.

Flaška s krupicí

S předchozím bodem souvisí i tento odstavec. Naprosto běžnou praxí bylo, že se dávalo krmení v řidší podobě do lahvičky. 

Miminka tak získala nesprávné návyky na krmení a neuměla jíst ze lžičky. Na to navazovaly problémy se zuby, když si neprocvičovala kousací návyky.

Příliš brzo na nočník

Závodilo se také v tom, které dítě dřív vykoná potřebu na nočníku. Nebylo nic zvláštního, když se to "podařilo" miminku, které sotva sedělo.

Dnes už víme, že děti mladší 12 měsíců ještě neumí ovládat vyměšování vůlí a tento stav u většiny dětí přetrvává minimálně do 18 měsíců. Takže snahy našich maminek a případný úspěch byl spíš náhoda než cokoli jiného.

Honem vztyk!

Vodění dítěte za ručičky nebo dávání ho do chodítka. To vše, jen aby se urychlil jeho přirozený vývoj. Vše v duchu socialismu a brzkému návratu matek do práce. Nočník a chození učinilo z dítěte vhodného adepta na návštěvu jesliček.

Zbytečné uspíšení stání dodnes cítí naše generace v podobě častých bolestí zad. Abyste toho své děti uchránili, snažte se svým dětem pomáhat tak, že jim pomáhat nebudete vůbec. Nechte to na nich.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...