Tyto cviky můžete v těhotenství provádět bezpečně i doma

 Děti 
10. dubna 2018 11:07 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
I v těhotenství se můžete udržovat v kondici Shutterstock
Trápí vás ručička na váze, která se s každým dalším měsícem či týdnem těhotenství dere nezastavitelně vpřed? Předně je důležité dbát na zdravou a vyváženou stravu, ale zapomínat byste neměla ani na pohyb. Jaké cviky můžete provádět v pohodlí domova se dočtete v následujícím textu.

Možná si teď budete tlouci na čelo, ale posilování v těhotenství je opravdu možné. Jen musí být prováděno správně a v trochu odlehčenější formě. Nejbezpečnější je, pokud již máte s posilováním zkušenosti už z období před otěhotněním, nebo je prováděno pod vedením zkušeného instruktora. O vhodné stravě v těhotenství jsme psali zde.

Ovšem i doma můžete provádět některé cviky. O tom, které cviky jsou dobré na posilování pánevního dna a zádového svalstva, jsme psali v tomto článku. Nyní se ale zaměříme vyloženě na cviky, které vás zbaví přebytečného tuku.

Břišní svaly

Rostoucí bříško bývá během těhotenství příčinou oslabení břišních svalů, čímž často dochází k jejich přílišnému rozestupu. To může mít negativní vliv i na průběh porodu, jelikož vám to zabraňuje správné tlačení. Zkuste proto tento cvik: lehněte si na záda a lehce pokrčte kolena. Vezměte si gymnastický míč, který přidržujte rukama na břiše a kutálejte ho po stehnech až ke kolenům, přičemž současně zvedejte hlavu a ramena ze země. Hlavou se neustále dívejte ke stropu. V krajní poloze vydržte pár vteřin a pak se vraťte do původní pozice.

Cviky na stehna

Jednoduchým, ale účinným cvikem, kterým docílíte posílení stehen, je tento jednoduchý pohyb. Stoupněte si vzpříma, ruce dejte vbok a pomalu jednou nohou dělejte jakoby dřep do strany. Jako kdybyste si chtěly sednout rozkročmo na bobek. Vždy se zastavte v takové poloze, abyste dosáhly maximálně 45° úhlu v koleni, přičemž koleno nesmí přesahovat špičku. Nedosedejte tedy až k zemi a posazujte se s rovnými zády.

Hýžďové svalstvo

Na dřepy a výpady v těhotenství raději zapomeňte, stejně na jakékoliv cviky, které by způsobovaly přílišné otřesy. Raději si stoupněte ke zdi, nebo se opřete rukama o nábytek, pokrčte nohu v koleni a pomalým pohybem ji zanožujte směrem vzhůru a zase zpět. Několikrát opakujte. Když už budete stát u nábytku, zkuste také nohu napnout, udělejte fajfku a zvedejte ji nahoru a dolů v ose těla, jako kdybyste chtěly udělat rozštěp na jednu stranu. Nikdy ale nohama netrhejte, pohyb musí být pomalý a plynulý. Tyto cviky vás udrží v kondici, zabrání otokům a pomohou předejít křečovým žilám.

Prsní svaly

O stav svého poprsí po těhotenství, porodu a ukončeném kojení má strach nejedna žena. A je pro to důvod – prsa změní v průběhu těhotenství a kojení svůj tvar a velikost několikanásobně. Je proto vhodné jim trochu pomoci a prsní svalstvo posílit. S rovnými zády si sedněte do tureckého sedu, hlavu mějte vzpřímenou. Spojte dlaně před prsy a s nádechem je tlačte do sebe. Napočítejte do pěti a s výdechem povolte. Opakujte alespoň desetkrát.

Cílem tohoto článku není sdělit, že každá těhotná žena by měla vypadat jako modelka a neměla by na sobě mít ani gram tuku. Pokud se cítíte dobře taková, jaká jste, nijak vaše váha neobtěžuje ani vás, ani vaše miminko, netrpíte těhotenskou cukrovkou nebo obezitou, nikdo vás do cvičení nežene.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...