Pravda o čaji z malinového listí v těhotenství. Má smysl ho pít před porodem?

 Děti 
31. března 2018 08:26 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Nejen výjimečnou chutí se pyšní čaj z maliníku Shutterstock
Už jste někdy slyšeli o maliníkovém čaji a jeho úžasných účincích v těhotenství a během porodu? Pokud jste se například prostřednictvím předporodních kurzů setkala s porodní asistentkou, dulou nebo moderní „porodní bábou“, jistě jste již o tomto čaji slyšela. Pokud ne, nebo chcete-li se dozvědět více o tomto blahodárném nápoji, čtěte dál.

Ač tento vynikající čaj nechutná jako maliny, má spoustu jiných výjimečných vlastností. Je používán již po staletí k podpoře respiračního a trávicího ústrojí, ale rovněž ke správné funkci dělohy, což je právě v těhotenství nadmíru důležité.

Co je maliníkový čaj

Maliníkový čaj je vynikající a velmi zdraví prospěšný nápoj z listů klasické červené maliny. V zahraničí jsou často dostupné i jiné barvy malin, ovšem čaj by se měl vždy připravovat z listů keře, který má maliny červené. Chutná spíš jako klasický černý čaj, ač byste v něm očekávali sladké a ovocné tóny.

Zdravotní přínosy maliníkového čaje

Maliníkové listí je také známé jako „ženská bylina“, jelikož obsahuje alkaloid fragrin, který pomáhá posílit dělohu a celou pánevní oblast. Proto je nejen v těhotenství tolik opěvovaný. Je známý především pro svou schopnost:

 • ulevit od menstruačních bolestí
 • zlepšovat zdraví reprodukčních orgánů
 • přispívat k hormonální rovnováze a zvyšovat tak plodnost
 • zvyšovat šance na uhnízdění vajíčka
 • předcházet potratům tím, že posiluje děložní stěnu

Maliníkem ke zdraví dělohy

Ke své správné funkci potřebuje děloha spoustu vitaminů a minerálů a čaj z maliníkového listí obsahuje téměř všechny z nich. Má totiž vysoký obsah vitaminu C, E, A a B. Najdete v něm také hořčík, draslík, vápník a fosfor. Ve stopovém množství vám dodá i zinek, železo, chrom a mangan. Je to tudíž skvělý a přírodní potravinový doplněk, který zlepšuje i celkovou imunitu. Pokud vám v těhotenství tvrdne břicho, nezapomeňte si přečíst tento článek.

Jak může pomoci při porodu

Některé studie ukazují, že ženy, které pravidelně konzumují čaj z maliníkového listí, mají nižší riziko předčasného porodu, ale rovněž mnohem v menší míře své děti přenášejí. Tento nápoj může rovněž urychlit porod a současně snižovat komplikace a předcházet případným zákrokům během porodu, jakými jsou například císařský řez, použití kleští či umělé vyvolání porodu.

Maliníkový čaj je ovšem skvělý nejen před porodem, ale rovněž během celého těhotenství. Mezi jeho nejvýznamnější klady patří:

 • schopnost snižovat ranní nevolnosti
 • zintenzivňuje kontrakce
 • snižuje bolesti během porodu a po něm
 • zkracuje délku porodu
 • pomáhá poporodnímu vyvážení hormonů
 • zvyšuje kvalitu mateřského mléka

Kdy jej začít užívat

Odborníci doporučují zavést maliníkový čaj až od druhého trimestru, jelikož tento nápoj zvyšuje děložní kontrakce, což může v prvním trimestru způsobit u slabších zárodků či v problematickém těhotenství i potrat. I když neexistují studie, které by to vyloženě potvrzovaly, riziko zde je. Vždy se ale pro jistotu poraďte se svým lékařem. Jakmile vám dá souhlas, můžete začít s popíjením 1 – 3 šálků maliníkového čaje denně.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod