Magnety a hračky, které obsahují baterie, mohou děti vážně ohrozit na životě. Dávejte si na ně dobrý pozor
Malé děti objevují svět nejen svýma rukama, ale také svými ústy. Proto se často stává, že spolknou cizí předmět, který je může v nejhorším případě i ohrozit na životě. Velmi často jsou to mince, drobné součásti hraček, ale bohužel někdy i lithiové baterie a magnety. To může být pro dítě obzvlášť nebezpečné, jedná-li se o dva a více magnetů naráz, nebo magnet a jiný kovový předmět.
Životu nebezpečný stav mohou dětem přivodit magnety a spolknuté knoflíkové baterie, které se v dnešní době vyskytují v každé druhé hračce. Navíc, čím více elektronických zařízení se v domácnostech používá, tím větší je nebezpečí, že se k nim dítě dostane.
Lithiové baterie schovejte z dosahu
Baterie jsou nebezpečné nejen kvůli hrozbě, že je dítě vdechne, ale hlavně pro účinky elektrického proudu a případný únik vnitřního obsahu. Nejvíce nebezpečná je situace, kdy baterie uvízne v jícnu dítěte a hrozí jeho proděravění. Pak máte vyloženě pár hodin na to dojet do nemocnice, jelikož může dojít až k devastaci okolních hrudních orgánů. V žaludku mohou být knoflíkové baterie zase příčinou vředů.
Pozor na malé magnety
Dalším nebezpečím, které dětem v domácnosti hrozí, je spolknutí malých magnetů. Moderní neodymové magnety jsou velice silné a při spolknutí dvou a více kusů mohou způsobit život ohrožující stav. Může totiž dojít ke spojení dvou magnetů, které mezi sebou stisknou střevní stěnu a následně ji proděraví. To může být smrtelně nebezpečné, a tato cizí tělesa se musí neprodleně endoskopicky odstranit. V případě, že dojde k proděravění některé z části trávicího traktu, je nutné dítě okamžitě operovat.
„V naší nemocnici jsou ročně dvě až tři děti akutně operovány v důsledku proděravění střeva magnety, které již nebylo možno odstranit endoskopicky,“ vysvětluje MUDr. Vojtěch Dotlačil, lékař Kliniky dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol.
Malé děti by se podle varování lékařů vůbec neměly k hračkám, které obsahují baterie a magnety, dostat. Rodiče by je buď neměli vůbec kupovat, nebo by měli alespoň zajistit, aby byly hračky mimo jejich dosah. Dále čtěte: Pozor na dětské úrazy očí. Měli byste vědět, jak dát první pomoc.
Zdroj: TZ FN Motol, ncbi.nlm.nih.gov.