Pigmentový knír aneb strašák (skoro) každé ženy. Jak se ho zbavit?

 Krása 
25. května 2018 13:49 / Iva Dvořáková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pigmentové skvrny se velmi těžko zakrývají Pixabay
Sluníčko často způsobuje vznik pigmentových skvrn na obličeji. Obvykle se ženám objeví shluk pigmentu nad rtem (knír), fleky kolem očí nebo na čele. Zbavit se jich dá jen velmi obtížně. Důležité je ale chránit se před sluncem.

S prvními slunečními paprsky začíná spousta žen bojovat s obvyklým letním nepřítelem: pigmentovými skvrnami, které tvoří nevzhledné fleky hlavně na obličeji.

Jejich tvorbu spouští hlavně hormonální změny v těle způsobené těhotenstvím či porodem, braním hormonální antikoncepce, výkyvy hormonů v organismu kvůli menopauze... Vlastně téměř vším, čím běžná žena prochází.

Boj se skvrnami je náročný a jde o běh na dlouhou trať. V zimě skvrny blednou a může se zdát, že je problém vyřešen. Ovšem jen do dalšího léta.

Než se začnete něčím mazat, zkuste dodržovat hlavní zásady dermatologů. Přes den používejte na celý obličej opalovací krém s faktorem 50+ a nezapomeňte na pokrývku hlavy. Tady to máme hezky shrnuté.

Nejhorším nepřítelem pigmentových skvrn je totiž slunce. Možná i kvůli tenčí ozonové vrstvě je sluníčko v posledních letech stále agresivnější, takže jeho sílu nepodceňujte a nepodléhejte touze být opálená.

Nebo si vyberte: chcete být opálená a flekatá, nebo světlejší s hezkou pletí? Pokud už vám skvrny vyskákaly na obličeji, tady máte pár tipů, jak na ně:

Mazání

Citron

Mazat skvrny citronovou šťávou dvakrát denně doporučovaly už naše babičky. Ano, může to zabrat, ale asi nejde o nic extra trvalého. Jako první pomoc to ale stačí.

Krémy z lékárny

Snad každá kosmetická značka má ve svém portfoliu nějaký přípravek na pigmentové skvrny, ať už bělící, nebo krycí. Značky vám sem psát nebudeme, pár tipů vám vyskočí, jen co trochu zapátráte na internetu.

Tajný tip Daniely Peštové

S pigmentovými skvrnami v těhotenství měla kdysi problém i překrásná Daniela Peštová. Pomohla jí prý kalciová mast z lékárny. 

Kosmetika

Chemický peeling

Peeling TCA s kyselinou trichloroctovou je jeden z nejúčinnějších středních až hloubkových peelingů. Tato silná chemická látka koaguluje proteiny v pokožce.

To vede k odstranění vrstev pokožky. Kůže se vám po peelingu prostě ve vrstvičkách sloupne. Nevýhodou je zásah do pokožky a finanční náročnost zákroku, který by se měl několikrát opakovat.

Laser

Paprsek laseru, řízený počítačem, je zaměřen tak, aby cíleně zasáhl pigmentový projev v kůži. Laserový paprsek je schopen obrovskou energií v tisícině vteřiny bez poškození okolní tkáně zasáhnout přesně místo, kde je potřeba skvrny odstranit.

Paprsek laseru pigment "rozstřelí" na mikroskopické částečky, které bílé krvinky postupně odplaví z těla. Zákrok trvá několik minut, ale je potřeba přijít víckrát. 

Detox

V poslední době se přichází na to, že lepší je řešit příčinu, ne následek (skvrny). Někteří lidé proto zkoušejí svá těla detoxikovat, aby se zbavili nepříjemných kožních projevů. Pomoci vám můžou kvalitní gely z Aloe vera nebo detoxikační kapky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít