Termoprádlo v zimě zahřeje. Ale jen za určitých podmínek

 Móda 
15. prosince 2018 08:43 / Šárka Sokolská
  1
📷
4 fotografie v galerii
Pokud špatně vrstvíte, nezahřeje vás ani sebekvalitnější termoprádlo Depostiphotos
Sportujete i v zimě? Pak se bez správného termoprádla neobejdete. Pokud nevíte, podle čeho si vybírat, poradíme vám.

S přicházejícím chladným obdobím sahá nejenom řada sportovců po teplejším oblečení. Platí to i o lidech, jejichž práce je v terénu. Nicméně nošení termoprádla je skutečně důležité. Ale neméně podstatné je také dodržet zásady jeho vrstvení. Protože pokud to neuděláte, nezachrání vás ani sebelepší bunda.

PES nebo POP?

Principem fungování termoprádla je schopnost odvodu vlhkosti do vnější vrstvy oblečení, kde se následně odpaří. Toho je dosaženo použitím speciální úpravy a tvaru vláken. Nejčastěji se používají polyesterová nebo polypropylenová vlákna. Polyester (PES) vyniká svou pevností a lze ho obarvit, oproti polypropylenu má o něco horší tepelně-izolační vlastnosti. To polypropylen (POP) má obrovskou schopnost rychle schnout a má takřka nulovou nasákavost. Nevýhodou je nemožnost obarvení vláken, takže toto termoprádlo seženete pouze v černé, bílé nebo modré barvě.

Čím větší gramáž, tím hřejivější

Při výběru tohoto typu oblečení se rovněž zaměřte na gramáž, neboli hmotnost vlněného materiálu v g/m². Čím větší gramáž, tím je vlna hustší a má lepší tepelně-izolační vlastnosti. Podle toho také poznáte, jestli je oblečení vhodné na léto nebo zimu. Na jaře a v létě zvolte lehkou verzi o gramáži 140g/m. Naopak na podzim a v zimě byste měli sáhnout po oděvech s gramáží 210 g/m² a výše.

Pozor na kombinace

Mnoho lidí dělá zásadní chybu. Nakoupí si hromadu termoprádla, ale jeho funkčnost zničí tím, že si přes něj dá neprodyšné triko nebo rolák. V tu chvíli se funkční prádlo sice snaží odvést vlhkost ven, ale ta neprojde skrze neprodyšnou vrstvu. A výsledek? Pocit chladu, zpocené tělo a následné prochladnutí.

Jedna vrstva mnohdy nestačí

Pokud trávíte většinu dne venku, měli byste použít tři vrstvy funkčního oblečení. Tou první je vrstva, kterou tvoří spodní prádlo, ale i legíny nebo trička. Jde o takzvanou transportní vrstvu, která odvádí vlhkost k další vrstvě. Úkolem druhé, termoizolační vrstvy, je vytvořit tepelnou izolaci a nepropustit studený vzduch k tělu. Dále se stará o odvod vlhkosti a páry ven, proto musí být maximálně prodyšná. Nejčastěji používaným materiálem je fleece a patří sem funkční mikiny, roláky, tepláky i lehké bundy. Svrchní vrstva se používá v případě zimních teplot a spadají sem vesty, bundy a kalhoty. Ta poskytuje ochranu před klimatickými vlivy. A stejně tak nezapomeňte ochránit i vaši tvář a ruce speciálními krémy. Jaké typy krémů vybrat, jsme psali zde.

Na velikosti záleží

Obzvlášť to platí u funkčního oblečení, které by mělo k tělu doslova přilnout. A čím více přiléhá, tím lépe plní svou funkci. Ne však natolik, aby vás omezovalo v pohybu. Musí vám prostě “sedět”. Pro pohodlné nošení si vyberte prádlo, tričko a triko s plochými švy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Přítel Olivie Newton-John zmizel a nikdo si toho nevšiml. Dodnes jde o jednu z největších záhad

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Tech

Aerocon bude dvakrát větší než superjumbo a bude to létající hotel pro tři tisíce pasažérů. Létat...