Jak si poradit s atopickým exzémem v zimním období
Období od října do dubna pro většinu ekzematiků znamená zhoršení stavu pokožky. Na vině je suchý a někdy i příliš teplý vzduch v domácnostech. Problémem je i venkovní mráz, který pokožku vysušuje. Jak se o atopickou pokožku starat, aby v zimě co nejméně trpěla?
Pro někoho je pojem atopický ekzém zcela neznámým označením, pro jiné naopak představuje noční můru v podobě věčné péče o pokožku. Zimní období je pak pro lidi trpící tímto ekzémem ještě horší.
Pozor na zanícení a popraskání pokožky
Čím nižší teplotu venkovní vzduch má, tím méně vody je v sobě schopen udržet. Proto je mrazivý vzduch vždy suchý. A podobný problém nastává i v budovách. Radiátory, krby a další topná tělesa vzduch velmi rychle vysušují. Právě suchý vzduch připravuje pokožku o vodu.
Jakmile pokožka ztrácí vodu, je napjatá a objevují se v ní prasklinky. A ty jsou pro ekzematika problém, protože se v nich mohou přemnožit bakterie, které léčbu zkomplikují. Vysušená kůže se snadněji zanítí.
Jenže hydratační mléka a krémy nejsou v zimě dostatečně účinné. Rozhodně nejsou vhodné jako ochrana rukou a obličeje před mrazem. Čerstvě hydratovaná pokožka by mohla být v mrazu náchylnější k poškození.
Mezi klasické způsoby léčby pak patří masti s kortikoidy, které jsou sice nejúčinnější, měly by se ale používat jen krátkodobě. Další možností mohou být také tzv. imunostimulátory, které usměrňují špatnou imunitní reakci v kůži.
Vhodným řešením mohou být také přípravky, které obsahují přírodní esenciální oleje, kysličník zinečnatý, rostlinné oleje a bazické gely. Toto složení zmírňuje projevy atopického ekzému i lupenky, jako jsou svědění a suchý a stroupkovitý povrch pokožky. Tyto přípravky neobsahují steroidy.