Největší mýty o zmrazování potravin! Znáte je?
Co raději do mrazničky nedávejte a jaké jsou pravidla správného zmrazování?
Mýtus č. 1: Zmrazit se může každé jídlo
Tento výrok není zcela pravdivý. Většina potravin si po zmrazení zachová původní chuť i konzistenci, existují však jídla, která byste do mrazničky dávat neměli. Platí totiž pravidlo, že čím je v něm větší obsah vody, tím méně se hodí na zmrazení. Během tohoto procesu se v potravině vytvářejí krystalky ledu, které narušují jeho buněčnou strukturu. Po rozmrazení tak potraviny ztrácejí svou konzistenci a jsou kašovité.
Do mrazničky určitě nepatří:
salátová okurka
rajčata
brambory
citrusové plody
Mýtus č. 2: Mražení potravin zabíjí bakterie
V důsledku nízké teploty se bakterie jen deaktivují. Po rozmrazení roste jejich počet stejně rychle jako na čerstvém jídle. Případných bakterií na mase se zbavíte nejrychleji tak, že ho zpracujete a uvaříte. Zde je třeba ale dbát na správnou teplotu upravované potraviny a délku vaření.
Mýtus č. 3: Mražené potraviny obsahují méně živin
Pomalým mrazením v běžných mrazničkách a boxech se může ztratit část nutričních hodnot potravin, ale neplatí to vždy. Vědci zjistili, že některé jsou dokonce výživnější než ty čerstvé. Některé druhy ovoce a zeleniny ze své zahrádky můžete před zmrazením blanšírovat, tedy na krátkou dobu vložit do vařící vody. Enzymy a kvasinky se tak stanou neaktivní a kvalita se sníží minimálně. Stále si však uchová vyšší obsah cenných látek než ovoce a zelenina z obchodu, kde se ztratí množství minerálů a živin během sklizně, skladováním, či transportem do obchodů. Vitaminy A, D, či bílkoviny, se zmrazením neztrácejí.
A víte, jak prodloužit dobu, po kterou můžete mít potraviny v mrazničce? Před zmrazením je vychlaďte a zabalte do vzduchotěsných obalů nebo použijte vakuové sáčky. Nejenže prodloužíte lhůtu skladování až o 20%, ale ještě ušetříte místo.