Jak správně použít repelent, aby nás ochránil co nejlépe

Umíte vybrat ten nejlepší repelent a správně ho použít?
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
14. července 2019 09:27 / Shutterstock
  0   0
Období nepříjemných štípanců opět začíná. Po odpuzovačích hmyzu sáhne většina rodičů, než se s potomky vydá na výlet do přírody. Umíte vybrat ten nejlepší a správně ho použít?

Repelenty jsou účinné a bezpečné, a to i pro děti. Vždy je však nutné respektovat doporučený způsob aplikace. Vybrat si můžete z mnoha různých forem těchto produktů, od sprejů až po krémy či tuhé varianty. Přinášíme vám přehled repelentů i rady, jak odpuzovače hmyzu aplikovat a čemu se vyhýbat. Jak dělíme repelenty a jak dlouho nás chrání?

Repelent s DEET

Repelenty s chemickou látkou zvanou diethyltoluamid (DEET) jsou nejrozšířenější a jejich účinek trvá 2–5 hodin. Koncentrace DEET se obvykle pohybuje mezi 10 a 30 %. Vyšší množství nezvyšuje účinek repelentu, ale prodlužuje dobu trvání ochrany.  Zvyšování koncentrace látky DEET tedy nevede k vyššímu repelentnímu účinku, ale spíše se může více látky vstřebat do krve člověka. Pro děti do 2 let věku je doporučována koncentrace maximálně do 30%. 

Repelent s icaridinem

Vykazuje téměř stejnou efektivitu jako DEET, ale bez významnější iritace (= podráždění) hlavně očí a sliznic. Na rozdíl od DEET icaridin neporušuje strukturu syntetických materiálů obsažených v oděvech. Přípravky s icaridinem působí 3–8 hodin, v závislosti na koncentraci účinné látky. Pokud mají vaše děti citlivou kůži může po použití repelentu vzniknout alergická reakce. V tom případě omyjte podrážděné místo mýdlem a vodou a ošetřete vhodným krémem.

Přírodní repelenty

Jsou to většinou silně aromatické látky, které jsou hmyzu nepříjemné. Jde např. o citronelový olej, eukalyptový olej, tea tree olej, mentol, kafr, apod. Nevýhodou těchto látek je, že jsou hodně těkavé, a proto doba jejich účinku není moc dlouhá. Před hmyzem chrání přibližně 2 hodiny. Svou délkou ochrany tak odpovídají nejslabším přípravkům s DEET. O výrobě domácího repelentu jsme psali před časem.

Repelenty s permethrinem

Repelenty s permethrinem by neměly přijít do styku s kůží ani dětí, ani dospělých. Používají se na oblečení a na vybavení, jako jsou stany či spacáky. Na oděvu vydrží několik dní. Produkty s touto látkou jsou účinné i proti klíšťatům.

Nanášíte repelent správně?

  • Odpuzovače hmyzu aplikujte na kůži či oblečení jen v otevřeném venkovním prostoru, abyste se přípravku nenadýchali ani vy, ani vaši potomci.
  • Repelenty nepoužívejte na vnitřní stranu oblečení, nanášejte je pouze zvenku.
  • Nepřekračujte množství doporučené v návodu, účinnost přípravku tím nezvýšíte.
  • Přípravky ve spreji nikdy nestříkejte přímo na obličej. Vždy si nejdříve dejte přiměřené množství na ruce a pak naneste na tvář. Na těle se vyhýbejte podrážděným nebo poraněným místům.
  • U dětí do 2 měsíců věku byste repelenty neměli používat vůbec.

Nezapomeňte na kontrolu

Pamatujte, že repelenty pomáhají proti kousavému hmyzu (komáři, klíšťata, mouchy a další), nikoliv proti bodavému, jako jsou včely, vosy či sršni. Bez ohledu na to, jaký přípravek a kolikrát jste ho během dne použili, vždy po návratu domů prohlédněte děti i sebe. Hlavně kvůli přisátým klíšťatům, která mohou způsobit daleko horší následky než jen svědivý štípanec. 

Monika Thomsonová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Účinnou zbraň proti mšicím si vyrobíte snadno z rajčatových listů

Bydlení

Jak ochránit zahradu před vodou a bahnem. Máme dobré tipy

Zavřít reklamu