Věci, které byste nikdy neměli zapomenout ve vyhřátém autě. Co se vám může pekelně vymstít?

 Ostatní 
24. července 2019 13:38 / Monika Thomsonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Brýle zapomenuté v rozpáleném autě můžete nadobro zničit Shutterstock
Teploty opět atakují rekordy. Během teplého letního dne dokáže být teplota v autě mnohem vyšší než venku. Pokud je venku 30 ° C, v autě může teplota narůst na neuvěřitelných 60 ° C již za několik desítek minut. Proto je důležité, vědět, co byste za žádných okolností neměli v rozpáleném autě nechávat.

Že se nesmí nechávat v autě děti a zvířata je samozřejmé. Často ale lidé zapomínají na ostatní věci.

Léky, krémy na opalování a sluneční brýle

Pokud si přečteme příbalový letáček u léků, zjistíme, že je máme skladovat při pokojové teplotě. Pokud však necháme léky v autě při teplotě 30 a více stupňů, molekulární struktura léků se může změnit a v lepším případě se tak stanou neúčinné.

Když mluvíme o krémech na opalování, které se ohřály v autě, nejenže se jimi můžeme popálit, ale především ztrácejí účinek, a to je to poslední, co bychom chtěli.

Nejen sluneční, ale ani dioptrické brýle byste neměli nechávat během léta v autě, neboť riskujete jejich poškození. Čočky se totiž dělají z polykarbonátu, který má bod tání již při 21 ° C. Plastové rámy se roztaví a kovové rámy spolu s čočkami se zdeformují.

Elektrická zařízení, CD a DVD

Nikdy bychom v autě neměli nechávat žádná elektrická zařízení (ani přenosné GPS) - a už vůbec ne v létě. Nejenže má na ně teplo špatný vliv, ale znamenají i určité nebezpečí. Čočky, paměťové karty a další zařízení se mohou již po několika minutách nenávratně zničit. Baterie zařízení, které necháváme v autě, jsou velmi nebezpečné tím, že z nich mohou unikat škodlivé kyseliny a způsobit podráždění dýchacích cest, očí a kůže. Pokud se okolní teplota blíží k 35 ° C, kapacita baterie se snižuje a v některých případech se může znehodnotit úplně. Pokud jde o CD a DVD, ty jsou většinou vyrobeny z polykarbonátu a při vysokých teplotách se mohou deformovat a klesá i kvalita nahrávek.

Jídlo, pití, kosmetika

Dobře zabalená čokoláda se dá zachránit třeba v mrazničce, ale když roztají jiné sladkosti, mohou vám docela výrazně poškodit sedačky.

Pokud necháte jídlo delší dobu v autě, téměř s jistotou se v něm přemnoží bakterie, a pokud ho sníte, můžete si zadělat i na vážný zdravotní problém.

U sycených nápojů v plechovce riskujeme malý výbuch. Ale ani plastové láhve nejsou bez problému. Plast může při vysokých teplotách vypouštět chemikálie do nápoje, což není zrovna nejzdravější.

V létě do auta nepatří ani kosmetika. Líčení, krémy nebo rtěnka roztají a znehodnotí se. Třeba roztavený balzám na rty vytvoří mastný flek, kterého se budete jen stěží zbavovat.

A pokud jste kuřáci a zapomenete v autě jeden či více plynových zapalovačů, může se stát, že místo auta najdete jen ohořelou hromadu plechu. (Dále čtěte: Chystáte se v létě na dovolenou do ciziny? Dejte si pozor na novinky v dopravě).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Všechno je v hlavě. I orgasmu lze dosáhnout jen pomocí své mysli

Tech

Nový typ solárů je schopný vyrábět energii i v noci

Zavřít reklamu