Chyba při vaření, kvůli které vám hrozí otrava! Děláte ji také?

 Ostatní 
16. března 2017 07:20 / Jitka Jahodová
  34
📷
5 fotografií v galerii
Tradiční korejská kuchyně na přípravu rýže Shutterstock
Víte, že rýže obsahuje nejvíce škodlivého arsenu ze všech potravin? Poradíme vám, jak rýži připravovat opravdu zdravě.

Za všechno může průmysl. V důsledku průmyslové výroby se zplodiny s obsahem arzenu dostávají až do atmosféry, odkud se v podobě dešťové vody dostanou do půdy. Toxiny mohou ve vlhké půdě přebývat celá desetiletí. Rýže se pěstuje v extrémně vlhké půdě a snadno se tak kontaminuje arsenem. Arsen tak najdeme v množství potravin, ale především v rýži a rýžových výrobcích.

Že je arsen pro naše tělo škodlivý, asi nikdo nepochybuje. Pokud byste denně přijali více než doporučené množství arsenu, hrozí celá řadu problémů, od vývojových poruch, srdečních onemocnění, cukrovky až po rakovinu. Arsen proniká i do mateřského mléka, proto je pro kojící matky nezbytné pozorně si hlídat obsah jídelníčku.

Není však důvod z naší strany rýži vynechat. Nové výzkumy naznačují, že právě způsob vaření rýže je pro přítomnost arsenu v hotovém pokrmu klíčový. Profesor Andy Meharg, Královské univerzity v Belfastu, testoval pro televizi BBC tři různé způsoby vaření rýže:

Nejdříve uvařil rýži s vodou v tradičním doporučeném poměru 1: 2 (rýže:voda). Poté uvařil rýži s vodou v poměru 1:5 a potřetí nechal rýži přes noc namočenou ve vodě a následně ji pomalu vařil. Právě třetí způsob způsobil, že hladina arsenu v rýži klesla až o 80%.

Při přípravě rýže tedy nezapomeňte na dvě důležité věci. Namočte rýži přes noc do vody a poté ji důkladně propláchněte pod tekoucí vodou.

Jak vidíte, není to moc složité. Když si budeme chtít pochutnat na zdravé rýži, stačí, když budeme dodržovat správnou techniku ​​vaření. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí