Vraťte svým šperkům ztracený lesk. Každý kámen či kov vyžaduje jinou péči

 Ostatní 
23. října 2020 13:23 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Šperky je třeba pravidelně čistit Depositphotos
Snad každá žena nosí šperky, ať už jde o náušnice, prsten, řetízek nebo náramek. Jenže roky nošení se na každém šperku podepíší. Aby vaše poklady neztratily svůj třpyt a lesk, je třeba se o ně starat.

Většina lidí, kteří šperky nosí, dělá v péči o ně řadu zásadních chyb – nesundává je při sportu či koupání v bazénu nebo je neukládá na tmavé místo. Existuje pár obecných tipů, jak udržet šperky čisté a zářivé. Mezi ně patří například jejich sundávání před sportem, kdy se pokožka potí a tím mění pH na šperku. Každý člověk má navíc jiné pH, což znamená, že různým lidem stejné šperky reagují jinak, některým lidem mohou vydržet zářivé roky, u jiných mohou svůj lesk ztratit už během pár týdnů.

Je třeba pamatovat i na to, že šperky nepatří do bazénu s chlorovanou vodou ani do sprchy, kde mohou být v kontaktu s mýdlem či šamponem a nemusejí být správně osušeny. Obecně by se měly šperky vyhnout kontaktu s parfémy nebo tělovými krémy a dobře jim nedělá ani dlouhodobé sluneční záření.

Skladujte šperky v temnu a suchu

Podstatné je i ukládání šperků, ty by měly být na tmavém a suchém místě ve šperkovnici nebo v sáčku z mikrovlákna. Pozor také na mechanické poškození – například když je na jedné ruce víc náramků, mohou se o sebe třít a vzájemně se ničit nebo se mohou škrábat při práci na počítači o desku stolu.

Povrchově upravené jsou náchylnější

Zpravidla nejdříve se vady objevují na povrchově upravených špercích – například pozlacených. Povrchová úprava je často velmi tenká. Taková vrstva je náchylná na nesprávné zacházení. Povrchová úprava pak čím dál víc matní a bledne, až prostoupí základní kov nebo nižší vrstvy povrchové úpravy.

Speciálních povrchových úprav je celá řada. Nejčastěji je to galvanizace - pokovování drahými kovy, jako například stříbření, zlacení, rhodiování nebo platinování. Životnost povrchové úpravy je závislá hlavně na tvrdosti daného kovu, ale také například na povrchovém lakování dané úpravy, která drahý kov chrání. Jednou z nejodolnějších a dlouhou dobu nejrozšířenějších úprav bylo rhodiování, protože rhodium je velmi tvrdý kov. Bohužel ale v posledních letech cena rhodia extrémně vzrostla, v posledních měsících se pak cena vyšplhala natolik, že celý bižuterní průmysl začal rhodium opouštět a přechází k platinování.

Ultrazvuk není jediná možnost

Ten, kdo má doma sbírku šperků, určitě zná proces čištění ultrazvukem nebo to, že je jednou za čas musí přinést do klenotnictví. Existuje i spousta možností, jak se o šperky šetrně starat doma. Existuje totiž i speciální čisticí kosmetika na šperky, která často ušetří nejen cestu do klenotnictví, ale i nemalou částku. Značky, které se specializují na domácí čištění šperků, není úplně snadné najít. Na českém trhu se ale sehnat dají a obsahují nejen čisticí roztoky, ale také speciální leštidla a další praktické produkty.

Každý kámen či kov vyžaduje jinou péči

Drahých kamenů a vzácných kovů, ze kterých se šperky vyrábějí, existuje celá řada. Každý přitom potřebuje specifickou péči. Mezi nejoblíbenější šperky v Česku patří ty stříbrné.

Stříbro

Pro stříbrné šperky je typické, že při běžném nošení oxidují, což způsobuje jejich začernání. Může za to několik vnějších vlivů od pH naší pokožky přes počasí po parfémy, krémy a další látky, které přijdou se stříbrem do kontaktu. Pro čištění stříbrných šperků, které nemají vložený kámen či speciální zušlechtění, jako je např. antická patina, je ideální čisticí roztok s praktickým zásobníkem, do kterého se šperky jednoduše vloží a následně ponoří na dno lázně s roztokem. Šperky stačí ponořit na 10 vteřin, omýt vlažnou vodou a otřít měkkým hadříkem. Speciální roztok je netoxický a postará se o odstranění oxidace, nečistot a šperky zanechá lesklé.

Pokud jsou stříbrné šperky rhodiované nebo je třeba očistit jen jejich část, lze použít speciální suché utěrky. Ty mají dvě vrstvy – bílá se stará o odstranění nečistot, zatímco fialová jim následně vrátí lesk. Speciální utěrka, která postupem času může zčernat, je na více použití. Zčernání nesníží její účinnost, její vyprání však ano.

Zlato

Zlaté šperky, podobně jako stříbrné, běžným nošením ztrácejí lesk, mohou se jemně poškrábat nebo se na nich usazují nečistoty. Čisticí roztok na šperky z drahých kovů funguje na stejném principu jako roztok na stříbrné šperky – šperk se položí do zásobníku, ponoří na dno roztoku na 30 vteřin, poté se omyje pod vlažnou vodou a osuší měkkým hadříkem. Speciální polymery v roztoku se mimo jiné postarají také o malé vlásečnicové škrábance na šperku, které vyplní.

Tento roztok je možné použít také na platinové šperky či šperky, které v sobě mají vložené drahokamy, jako jsou diamanty, safíry a další drahé kameny, které mají pevné lůžko a nejsou vlepené lepidlem. Další alternativou jsou speciální utěrky, které jsou ideální i pro pozlacené šperky. Utěrka funguje na stejném dvoufázovém principu – bílá čistí a fialová leští - snadno vrátí lesk starým prstenům nebo zlatým hodinkám.

Minerály a perly

Náhrdelníky, prsteny nebo náramky s minerály a perlami patří do zvláštní kategorie, které se říká delikátní šperky. Tyto přírodní materiály jsou mnohem křehčí než kovy, je proto potřeba s nimi zacházet opatrně. Čisticí roztok na šperky s perlami a polodrahokamy funguje na bázi zásobníku a roztoku, který má ovšem šetrnější složení. Jejich majitelé se tak nemusejí bát, že jim roztok zničí perleť na perlách nebo popraská minerál. Tento roztok je totiž speciálně navržený přímo na jemné šperky, které hloubkově vyčistí a zároveň se postará o to, aby tyto křehké přírodní materiály od opravdu delikátního opálu a korálu po ametyst a onyx zůstaly nepoškozené.

Diamanty

Šperky s diamantem – často mezi ně patří zásnubní prsten, který ženy nerady sundávají. To je ale chyba. Například při koupeli by ho na prstě mít neměly. Důležitá je i pravidelná péče, aby neztratil svůj lesk. Pro péči o diamanty a drahokamy je ideální čisticí pero. To je nejen praktické, protože se vejde i do kabelky, ale snadno se s ním vyčistí kromě diamantu i celý prsten.

Pero funguje na bázi modrého roztoku a štětečku s mikrovlákny, který se dostane i do úzkých záhybů na prstenu, jako jsou spáry v lůžku. Štěteček stačí nejprve ponořit do vody a poté otočit uzávěrem na spodní straně, dokud se na něm neobjeví modrý roztok. Tím se poté otírá šperk i diamant nebo jiný drahokam, dokud se nevytvoří lehká pěna. Důležité je potřít i spodní část prstenu pod lůžkem a vnitřek, který se nejvíce dotýká kůže, a je tak nejvíce vystaven oxidaci.

Univerzální řešení

Existuje i univerzální přípravek – čisticí pěna, která je vhodná pro všechny druhy šperků a drahých kamenů. Velmi často se stává, že lidé přesně nevědí, například u zděděných šperků, z jakého kovu jsou vyrobeny nebo jaký kámen je v nich vložen. Pro ně je ideální čisticí pěna, která se chová šetrně ke všem šperkům, včetně těch s drahými kameny nebo polodrahokamy. Pěna se používá přímo na šperk, a pokud je třeba vetřít ji do záhybů, slouží k tomu speciální štěteček. Po 30 až 60 vteřinách stačí šperk omýt vlažnou vodou a osušit měkkým hadříkem. Pěna šperk hloubkově vyčistí a šperku navrátí ztracený lesk. Pokud chcete, můžete šperky vyčistit i pomocí věcí, které najdete doma ve spižírně nebo v lednici, jak jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum