Péče o koženou kabelku. Na mýdlo, jar nebo krém na boty rozhodně zapomeňte

 Ostatní 
14. srpna 2020 09:13 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Kožená kabelka je nadčasová Pixabay
Kožená kabelka možná stojí víc peněz než obyčejná plátěná, ale na druhou stranu vám vydrží douhé roky. Její životnost můžete prodloužit také vhodnou péčí. Hlavně se vyvarujte častých chyb a rozhodně nečistěte svou koženou kabelku mýdlem, přípravkem na nádobí nebo snad krémem na boty. Všechny tyto přípravky mohou kabelku nenávratně zničit.

Velkou výhodou kožené kabelky je i její nadčasovost. Bude v módě teď i za několik let. Co se týká údržby, není nijak složitá, má jen určitá pravidla, která se vyplatí dodržovat.

Není kůže jako kůže

Vaše kožená kabelka může být vyrobena z různých druhů usní, například z hověziny, teletiny, vepřovice, koniny či koziny. Při údržbě kabelky není ani tak důležitý druh kůže, jako její povrch. Povrchová úprava usně může být:

 • Bez úpravy, tzn., že je zcela přírodní se zachovalou přirozenou kresbou líce.
 • S broušeným lícem, tedy s hladkým povrchem.
 • S vlasovou úpravou, kdy může být useň broušena od rubu a mít tak delší, hrubší vlas – pak se označuje jako velur. Označení nubuk naopak signalizuje broušení od líce a jemnější a kratší vlas.
 • S lakovanou úpravou, kdy byla kůže upravena krycími pigmenty a poté přelakována polyuretanovým lakem.
 • S krycí pigmentovou úpravou, kdy je zcela zakryt líc usně a povrch je naprosto hladký.

Podle povrchu kožené kabelky pak volíte ošetřující přípravky. Hladká kůže se ošetřuje zpravidla tekutými výrobky s obsahem vosku či olejů, na drsnou kůži je pak potřeba používat přípravky ve spreji, aby nedošlo ke slepení jemných vláken.

Důkladná impregnace je základ

Prvním bodem je rozhodně péče o nově pořízenou kabelku. Je velice důležité, abyste svoji kabelku naimpregnovaly přípravkem určeným na impregnaci kůže. Nezapomeňte vybrat přípravek podle typu usně. Vždy, když koupíte nový impregnační sprej, ujistěte se, že ho vaše kabelka dobře snáší. Nastříkejte proto trochu přípravku na spodní část vaší kabelky, tedy na tu stranu, kterou obvykle pokládáte na zem. Takto předejdete tomu, že byste si zničily celou kabelku a zjistíte, zdali tento impregnační přípravek je vhodný pro vaši kabelku.

Impregnace ochrání vaši kabelku před vlhkostí, mastnotou a nečistotami. Pamatujte na to, že nanesení impregnačního přípravku není trvalé, proto impregnaci v pravidelných intervalech opakujte. Nosíte-li kabelku každý den, pak používejte impregnační přípravek jednou za jeden až dva měsíce. Kromě ochrany proti vlhkosti zaručí impregnační přípravek výživu usně a její vláčnost.

Dopřejte své kabelce výživu

Jelikož kůže stále dýchá a pracuje, dochází časem k jejímu vysychání a popraskání. Částečnou výživu jí dopřejete pomocí impregnace, ale i tak byste se měly o výživu postarat nanesením speciálních vyživujících přípravků pro galanterní výrobky. Ideální jsou vyživující krémy nebo impregnační tuky.

Jak čistit kabelku

Pokud si vaši koženou kabelku ušpiníte, měly byste ji co nejrychleji očistit. Lehké znečištění odstraníte pomocí navlhčeného hadříku – nezapomeňte potom vyčištěné místo utřít do sucha. Na větší znečištění si pořiďte speciální čisticí pěnu, která šetrně odstraní z usně skvrny, ohmaty a odstraní případné barevné zbarvení od oblečení. Existují také speciální čisticí gumy, které šetrně odstraní i zašlé nečistoty. Především se však samozřejmě snažte předejit vzniku jakýchkoliv nečistot na kabelce a při samotném čištění postupujte velmi opatrně.

Pokud nechcete investovat do profesionálních prostředků na čištění kůže, vytvořte si vlastní čisticí směs pomocí vody a dětského šamponu. Do lahvičky s rozprašovačem kápněte trošičku dětského šamponu a dolijte vodou. Následně pořádně protřepte, nastříkejte na kabelku a poté lehce setřete hadříkem z mikrovlákna.

Nezapomeňte na vnitřek a zip

Při čištění se zaměřte také na vnitřek kabelky. Alespoň jednou za týden až čtrnáct dní proberte obsah kabelky a vyhoďte zbytečnosti.

Určitě také nezapomínejte na péči o zipy a jiné kovové doplňky, které se na vaší kabelce objevují. Zipy přetřete alespoň jednou za čas včelím voskem, aby se vám nestalo, že se zip začne zasekávat. Bohužel je to velice častá chyba, kterou ženy dělají, zipy na kabelkách se jim proto ničí.

Na co si dát pozor

 • Kožené kabelky jsou náchylné na vyšší teploty. Kabelku nikdy nenechávejte schnout u topení nebo otevřeného ohně, protože by mohla popraskat. Vždy ji pověste na ramínko a nechte uschnout v prostoru.
 • Nevystavujte kabelku dlouhodobému přímému slunečnímu světlu – při běžném nošení sluneční záření nevadí.
 • Nepoužívejte na kožené kabelky krémy na boty – mají jiné vlastnosti než speciální přípravky pro ošetření kožené galanterie a mohly by vaši kabelku poškodit.
 • Nikdy k odstraňování nečistot nepoužívejte klasické mýdlo nebo přípravek na nádobí, mohly byste si kabelku zničit.
 • Nikdy nepoužívejte na koženou kabelku kapesníčky, kuchyňské utěrky, nebo ručníky. Mohou vám na povrchu kůže zanechat drobné chloupky, které lze jen velmi těžko odstranit.
 • Nenoste v kabelce příliš velkou zátěž, aby nedošlo k její deformaci a tzv. „vytahání“ kůže. V etue byste neměly nosit více než 0,5 kg, v klasické dámské kabelce zhruba jeden kilogram, kabelky velikosti A4 a aktovky pak snesou zátěž kolem dvou kilogramů. O tom, jaké kabelky by vám neměly v šatníku chybět, jsme psali zde.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vignerová má nevěrného Kolečka zpátky doma. Herečku Nesvačilovou modelka ignoruje

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...