Cibule je poklad české kuchyně. Musíte ale vědět, kdy kterou použít

 Ostatní 
29. září 2020 09:14 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Naučte se používat více druhů cibulí, vyplatí se to Depositphotos
Libujete si v české kuchyni? Milujete omáčky a každé vaše jídlo začíná na cibulce? Není se čemu divit. Vždyť prakticky žádná příprava masa nebo zeleniny se neobejde právě bez cibule. Chuť připravovaných pokrmům ještě vylepšíte, když budete vědět, na co se která cibule hodí.

V obchodě seženete různé druhy cibulí, přičemž každá se liší nejen svým tvarem a barvou, ale i chutí a způsobem použíití. V českých kuchyních je stále nejpoužívanější klasická žlutá cibule, a to nejspíš proto, že její cena je většinou nejnižší. Přitom do některých pokrmů se vyloženě nehodí.

Kuchyňská žlutá

Jak již bylo řečeno, žlutá cibule je nejobyčejnější a nejhojněji používanou cibulí u nás. Hodí se především k tepelné úpravě, a to hlavně jako základ do nejrůznějších omáček a gulášů. Její chuť umocňuje hlavně smažení. Výborně chutnají například smažené cibulové kroužky. Při uvaření nemá cibule tak výraznou chuť, jelikož teplota varu je nižší než teplota smažení. Při vyšší teplotě se z cibule uvolní více vody, což chuť cibule umocní.

Červená cibule

I když často slýcháte, že červená cibule nepálí a je mnohem jemnější než cibule žlutá, není to tak úplně pravda. Tedy pokud jste ji nezakoupili na tržišti v jižněji položených oblastech. Červená cibule dodávaná do našich obchodů se hodí spíš k tepelnému zpracování, jelikož její chuť je spíš ostrá a velmi štiplavá. Využijete ji při přípravě jakéhokoliv druhu masa a navíc dodá vašemu jídlu zajímavější barvu.

Bílá cibule

Chuťově nejjemnější je spíš bílá cibule. Chuť je tak málo štiplavá, že vás při krájení nedonutí ani slzet. Můžete ji použít i ve studené kuchyni při přípravě salátů nebo do domácích majonéz. Dávejte si ale pozor, abyste dobře oloupali všechny vrchní slupky. Kvůli stejné barvě by se mohlo stát, že jednu vrstvu slupky necháte, což by vám pokazilo chuť celého jídla.

Jarní cibulka

Není vlastně žádný speciální druh cibule, ale jedná se o mladé výhonky klasické cibule. Její chuť je velmi jemá, minimálně štiplavá, ba dokonce nasládlá. Konzumuje se ve většině případů i s natí, někdo dokonce používá hlavně nať. Využijete ji ve studené kuchyni především při přípravě salátů a pomazánek. Konzumací cibule v syrovém stavu z ní dostanete maximum možných vitaminů.

Šalotka

Je velmi podobná kuchyňské žluté cibuli. Typická je menšími podlouhlými cibulkami, které jsou ovšem jemnější a lahodnější chuti. Liší se od ní také trvanlivostí, jelikož při skladování neraší. Větší šalotky se používají k přípravě grilovaného a pečeného masa, ale i zvěřiny a ryb. Ke grilu se hodí i karamelizovaná cibule, o které jsme psali dříve.

Menší lze nakládat do sladkokyselého nálevu. Použít můžete i nať, která připomíná pažitku. Jestliže chcete použít nať třeba do číny, přidejte ji až později a zacházejte s ní jako s pórkem.

Oloupat snadno, krájet bez pláče

Také se vám stává, že se snažíte cibuli oloupat, ale slupka vám praská přímo pod prsty a loupání je zdlouhavé a navíc si u něho můžete oči vyplakat? Namočte před loupáním cibuli na pár minut do ledové vody. Půjde vám pak loupat snáz. Vyberte si ostrý nůž, kterým budete následně cibuli i krájet, a stále jej namáčejte do ledové vody. Nebudou vás pak pálit oči.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...