Jak správně mýt ovoce a zeleninu, abychom se zbavili všech pesticidů a dalších postřiků

 Ostatní 
07. září 2020 09:09 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Voda smyje bakterie, ale ne pesticidy a další chemikálie Depositphotos
Aby ovoce a zelenina prospívaly našemu zdraví, je potřeba je zbavit všech pesticidů a dalších postřiků. Na to však jen obyčejný proud vody nestačí.

Ne každý má tu možnost pěstovat si vlastní ovoce a zeleninu, a proto je nutné kupovat je v obchodě. Pokud nejste zrovna zastáncem bio produktů, pak určitě víte, že kupované plody jsou ošetřované pomocí chemie, která jim zaručí odolnost vůči škůdcům, svěží vzhled a delší čerstvost. To, co plodům pomáhá v odolnosti, však už neprospívá našemu zdraví. Proto je nutné opravdu dobře vše omýt. 

Voda nestačí

Před každou konzumací je potřeba ovoce i zeleninu omýt. Jenomže obyčejná voda sice umí odstranit nečistoty a bakterie, nebezpečné chemikálie však už ne. Proto je potřeba použít i něco účinnějšího. 

Zkuste ocet

Ke kvalitnímu omytí ovoce a zeleniny nepotřebujete vůbec žádný speciální prostředek. Bohatě si vystačíte s obyčejným octem. Právě ten dokáže zlikvidovat škodlivé látky, které jsou koncentrované především na povrchu plodů a pokud veškeré plody neloupete, dostáváte tyto látky do těla. Nařeďte si ocet s vodou v poměru 1 : 10. A do něj naložte ovoce a zeleninu alespoň na patnáct minut. Pozor, v případě, že máte porézní plody, jako například jahody, ocet nepoužívejte. Ocet totiž do nich snadno pronikne a tím pádem vám změní i výslednou chuť. Ocet v takovém případě nahraďte citronovou šťávou.

Sůl a soda

Pokud máte obavy z toho, že by se vám zápach z octa přeci jen přenesl na vaše oblíbené jablko, zkuste metodu soli nebo jedlé sody. Dvě lžíce soli či sody rozpusťte v jednom litru vody a v tomto roztoku nechejte opět ovoce a zeleninu "máčet" několik minut. Solný nebo sodný roztok je také vhodný pro bylinky a koření a brukvovitou zeleninu, například květák nebo brokolici, která se špatně čistí zevnitř. Kromě toho sůl ani soda nevoní všem možným broučkům, kteří se rádi v zelenině usazují. Nejenom sodu, ale také sůl pak můžete použít i v domácnosti při úklidu. Na co vše se hodí, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Nechte své vlasy odpočinout a zbavte se šamponu. Porostou rychleji a nebudou vám tolik vypadávat

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...