Co víte o mandlovém mléku? Je opravdu tak dobré a je vhodné i pro vás?

 Ostatní 
12. května 2017 08:50 / Monika Thomsonová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mandlové mléko je plné vitaminů a skvěle chutná  Shutterstock
V současné době je velmi často propagováno mandlové mléko. Jedná se o nápoj, který neobsahuje laktózu a zároveň pomáhá při překyselení organismu, je plný vitaminů skvěle chutná a nadchne i zaryté odpůrce kravského mléka.

Ale co o něm víte? Je opravdu tak dobré a vhodné i pro vás? Připravili jsme pro vás pár zajímavostí, které jste o mandlovém mléce určitě nevěděli!

Víte, jaký je obsah kalcia v mandlovém mléce?

Pokud porovnáme mandlové mléko s klasickým živočišným, tak se nám může zdát obsah kalcia velmi podobný. Výživová nálepka vám však neříká úplnou pravdu. Mandlové mléko je obohacené uhličitanem vápenatým, což může být pro naše tělo hůře absorbovatelné než vápník nacházející se v ostatních potravinových zdrojích. Takovým je například mléko živočišného původu.

Mandlové mléko a cukr

Mandlové mléko je momentálně velmi v kurzu a je označováno za zdravou potravinu. To ale neznamená, že všechna mandlové mléka jsou skvělá. Velmi záleží na obsahu. Začněte si lépe číst etikety. Některá mléka obsahují přidaný cukr, a to až 16 g cukru na jeden šálek. Nejlěpší volbou je samozřejmě neslazené mandlové mléko. Pokud si chcete být opravdu jisti, vyrobte si vlastní mandlové mléko.

Mandle a ořechy

Je pravda, že ořechy mají vysoký obsah bílkovin, ale pozor. Totéž neplatí pro mléčné výrobky z ořechů, které se ředí vodou. Mléko živočišného původu obsahuje asi 8 g bílkovin v 200ml, zatímco mandlové mléko má jen 1 g v 200ml.

Mandlové stromy

Mandlové stromy, stejně jako mnohé další rostliny, potřebují na opylování včely. Jak však víme, s včelami je problém nejen u nás, ale i ve světě. V Americe si pěstitelé mandlí dokonce musejí včelstva k opylování mandlových stromů pronajímat, aby se vůbec dočkali nějaké úrody.

Mandle a sucho

Zvýšená poptávka po mandlích a produktech z nich se stává v Kalifornii, kde se pěstuje více než 80% světových mandlí, velkým problémem. Kalifornie totiž byla v posledních letech postižena enormním suchem a mandlové stromy jsou plodiny náročné na zavlažování. Nedostatek vody tak ohrožuje budoucí úrody mandlí a může způsobit jejich nedostatek na trhu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...