Možná vám nepořádek nevadí, ale vašim nervům rozhodně ano. Úklid očistí vaši duši a zhubnete při něm

 Ostatní 
26. prosince 2020 16:12 / Marcela Plachá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Správný úklid vám zlepší náladu Depositphotos
Možná vám nepořádek nevadí, ale vašim nervům rozhodně ano. Chaos a nepořádek negativně ovlivňují psychiku - a kdo chce být zdravý, nesmí mít nervy na dranc. Psychologové doporučují udělat si pořádek v nitru i ve vnějším okolí. A když zaberete, zlepšíte si fyzičku a shodíte i pár kilo tuku.

Předvánoční či jarní úklid jsou jakési očistné rituály, které potřebuje naše obydlí i my sami. Podle pradávných východních učení je nutné zbavovat se všeho nečistého a toho, co nás zbytečně zatěžuje. Očista pak spočívá i v zbavení se všech nepotřebných nebo nefunkčních věcí. Přinést příjemný pocit lehkosti do obydlí. Každá změna, kterou ve svém nejbližším prostředí, tedy ve svém bytě, domě nebo i pracovním prostředí, vytvoříte, pomůže zároveň změnit i nějakou součást vašeho osobního či vnitřního života.

Úklid jako očista duše

Aby vaším domovem mohla nerušeně proudit energie, pak je potřeba, abyste se v něm cítili uvolněně a dobře. Nesmí být přecpaný a zaneřáděný. Vše, co nepotřebujete a čeho jste se již několik měsíců nedotkli, nepotřebujete - takové věci vyhoďte. Prohlédněte hlavně šatní skříně, ale i všechny poličky, stůl a podobně. Suché květy a seschlé květiny do bytu nepatří, vyměňte je za živé.

Každá věc, kterou máte v bytě, má svoji energii, a tak nezanedbávejte ani zdánlivé drobnosti. Uklizený byt a proudící energie se brzy projeví a pozitivní změny ve vašem životě na sebe nenechají dlouho čekat.

„Uklízení může pomáhat od pocitů úzkosti a bezmoci. Vyhazováním zbytečného a rovnáním potřebného bojujeme proti chaosu a zmatku. Úklid je součástí myšlení – uklízet znamená třídit myšlenky a uspořádávat je podle významu,“ shodují se odborníci s tím, že krátkodobě je chaos v pořádku, ale dlouhodobý nepořádek lidem jednoduše nesvědčí. Pozor ale na chorobné uklízení. „Přehnanou pořádkumilovnost lze za určitých okolností zařadit mezi poruchy osobnosti. Tato choroba se vyskytuje stále častěji, trpí jí až 3 procenta populace,“ varují psychologové.

Kde začít a na co dát pozor

Uklízet se má od stropu k podlaze. Nejdříve se vymetají pavučiny ze stropu, pak se myjí okna, poté se vysává prach a čistí nábytek a až nakonec se umývá podlaha. „Při práci je důležité se nepředklánět, pracovat ve vzpřímené pozici se zpevněným břichem,“ potvrzuje masér Marián Cyprich. „Proto je dobré používat při úklidu mopy či různé tyče, při práci s nimi se lépe udržuje páteř ve správné poloze. Základ je nepředklánět se. Delší předklon není vhodný vzhledem ke změně tahů a tlaků v oblasti beder,“ připomíná s tím, že je třeba dbát i na dech. Stabilní základ (tedy oblast kolem pupku) a dýchání do boků. „Špatné držení těla má vliv na statiku páteře a další změny jako přetěžování určitých svalových skupin, opotřebení plotének a následné degenerativní změny,“ varuje Marián Cyprich a potvrzuje, že úklidem se dá i zhubnout. Např. za hodinu umývání oken spálíte zhruba 300 kcal, při vytírání podlahy 170 kcal a při luxování 200 kcal. 

Přizvěte na pomoc profesionály

Jestli jste ale vysportovaní dostatečně, přizvěte si na pomoc úklidovou firmu. „Nejhůř znečištěné jsou v domácnostech spotřebiče. Odstranit mastnotu je po dlouhé době složitější,“ popisuje Oldřich Mikeš z úklidové firmy Rentax. Úklidové firmy se trápí s očistou sporáků, mikrovlnek, myček apod. Pravidelný čas na revizi a údržbu doporučují věnovat dveřnímu a okennímu kování (kliky, panty, úchytky) a dalším předmětům s povrchovou úpravou z lesklého či matného chromu. Psali jsme také: Větrání je extrémně důležité. Pokud budete větrat správně, váš rozpočet to nezruinuje.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech