Muži vs. ženy. Kdo má mít na starost domácí práce?

 Vztahy 
19. října 2018 12:14 / Šárka Sokolská
  6
📷
5 fotografií v galerii
Nečekejte od muže, že si sám všimne, co je třeba udělat Shutterstock
Kdo u vás doma uklízí, žehlí, pere, vaří a věnuje se domácnosti? Pokud je to jenom jeden z partnerů a tomu druhému to vadí, pak je na čase to změnit.

Kdysi byly „mužské“ a „ženské“ práce striktně rozděleny. Muž se staral o finanční a materiální zabezpečení rodiny a žena o děti, domácnost. Vše změnila emancipace a feministické hnutí, které ženu postavily „na úroveň muže“. Ženy nakonec začaly dělat i dříve ryze mužské práce. Jenomže muži už se bohužel tak vehementně do „ženských“ prací nehrnou. Samozřejmě v každé rodině to funguje jinak. Některým manželským párům plně vyhovuje tradiční rozdělení prací na mužské a ženské, jinde se zase žena mnohem více angažuje ve své profesi a manžel se stará o věci doma. Ale pokud jste zastánci spravedlivého rozdělení prací, je potřeba se domluvit.  

Fifty, fifty

Nečekejte od muže, že bude jako žena, a sám si všimne, co je třeba udělat nebo nakoupit. Spravedlivé a rovné rozdělení povinností by mělo proběhnout hned v začátečních fázích vztahu, aby byly hranice jasně definované a předešli jste zbytečným sporům a konfliktům. Úplně stačí řídit se tím, kdo na co stačí a co je v jeho silách. Například,  že muž bude umývat nádobí vždy po snídani a nedělním obědě, žehlit povlečení, v sobotu dělat velký nákup a podobně. Pokud jde o údržbářské nebo řemeslnické práce, zkuste to někdy místo neustálého připomínání jednoduše napsat na papír a dát na viditelné místo. 

Já to ale dělám jinak…

Samozřejmě se může stát, že jednomu či druhému se nebude líbit způsob, jakým danou činnost dělá. Ono i nádobí lze umývat na více než sto způsobů. Pak je třeba se domluvit na standardu. Pokud to nejde, pak je dobré podívat se okolo sebe, jak se to ve většině jiných domácností dělá. A pokud to tomu s vyšší laťkou skutečně nevyhovuje, nezbývá než, aby si danou činnost vzal na starost sám a tomu druhému přepustil třeba jinou. Opět tak předejdete zbytečným hádkám. Nicméně pokud k tomu někdy dojde, ať už z jakéhokoliv důvodu, vězte, že i hádat se je umění. Návod, jak na to, jsme psali zde.

Mám toho více než ty

Pokud má jeden z partnerů pocit, že dělá více než ten druhý, pak nezbývá nic jiného, než si o tom promluvit. Držet tento pocit v sobě nepřinese do vztahu žádnou spokojenost a je jen otázka času, kdy tento malý červík bude vztah nahlodávat čím dál víc, až to všechno hezké, co ve vztahu je, zastíní.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Pavla Tomicová oslavila šedesátiny. Oblíbená herečka radikálně zhubla, je o 20 kilo lehčí

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu