Znáte černý česnek? Jeho účinky na vaše zdraví vás ohromí

 Zdraví 
24. října 2017 09:28 / Jitka Jahodová
  1
📷
6 fotografií v galerii
Česnek, jak ho neznáme. Ještě zdravější a bez štiplavého aroma Shutterstock
O výhodách česneku se už napsalo hodně článků. Proto nepochybujeme, že víte o tom, že byste si měli dopřát stroužek česneku každé ráno, abyste podpořili svůj imunitní systém a zlepšili tak své zdraví.

Jedinou drobnou nevýhodou konzumace česneku je zápach z úst, kterého se jen obtížně zbavujeme. Dobrá zpráva je, že na trhu najdete sourozence česneku. Druh, u kterého se podobného doprovodného jevu obávat nemusíte. Touto alternativou je černý česnek.

Co je černý česnek?

Jedná se v podstatě o "starý dobrý" česnek, který je jen zpracovaný speciální metodou fermentace, kdy se česnekové palice při určité teplotě a vlhkosti fermentují přibližně jeden měsíc. Během kvasného procesu vznikne melanoidin, což je tmavá substance zodpovědná za výslednou černou barvu česneku. Po fermentaci získá česnek sladkou chuť, lepkavou měkkou konzistenci a z většiny zmizí i jeho typický česnekový zápach. Připomíná jakoby česnekové želé.

Co byste měli vědět o černém česneku?

Černý česnek je také známý jako "starý česnek". Chuť černého česneku je mírně nasládlá. Během fermentace se velikost stroužků značně zmenšuje, ale jejich léčebné vlastnosti nemizí, naopak jsou více koncentrované. A během tohoto procesu se česnek zbavuje svého typického výrazného aroma. O tom, jak na naše tělo působí pečený česnek, jsme psali v našem dalším článku.

Černý česnek je vhodný při dietě, podporuje zdraví a skvěle dochucuje téměř každé jídlo. Černý česnek obsahuje sloučeniny síry, kyselinu linolovou a polyfenoly. Navíc obsahuje aminokyseliny, má antibiotické vlastnosti, pozitivně ovlivňuje trávení, obsahuje množství antioxidantů a mnoho dalších minerálů.

Účinky černého česneku na organismus

  • Kardiovaskulární systém - černý česnek je velmi prospěšný pro srdce a celý krevní oběh.
  • Obsahuje množství antioxidantů a tím snižuje riziko vzniku hypertenze a minimalizuje riziko vzniku mrtvice či trombózy.
  • Poskytuje tělu velkou dávku draslíku, který je vhodný pro lidi trpící zadržováním vody v těle a pro ty, kteří mají problém s ledvinami. V tomto případě si ho dopřejte na lačno.
  • Příznivě ovlivňuje stav pokožky. Doporučuje se zejména pro lidi trpící akné či lupénkou.
  • Zlepšuje imunitní systém. Pokud je váš imunitní systém oslabený, tak byste si tento přírodní lék měli dopřát každý den.
  • Doporučuje se na problémy s dýcháním. Černý česnek je výborný i na snížení symptomů astmatu a alergie. Kromě toho pomáhá při nachlazení a napomáhá léčit běžné respirační problémy.

Jak konzumovat černý česnek?

Černý česnek si můžete koupit v obchodech se zdravými potravinami. Doporučuje se denně zkonzumovat 1 až 3 stroužky, vždy na prázdný žaludek. O tom, co se stane, když vložíte stroužek česneku na 30 minut do úst, jsme psali zde. Můžete si ho dát na ráno toast, skvěle se hodí do omáček, polévek, rýže, těstovin, k masu, rybám nebo zelenině. Černý česnek skladujte při pokojové teplotě v plastovém sáčku nebo ve skleněné nádobě a vydrží vám i rok.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Dům a zahrada

K důkladnému úklidu bytu vám může pomoci i sníh. Využijte jeho sílu na maximum

Zavřít reklamu