Zadržování vody v organismu. Jaké jsou nejčastější příčiny a na co si dát pozor

 Zdraví 
08. února 2018 09:15 / Monika Thomsonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zadržování vody je i estetický problém, který trápí zejména ženy Shutterstock
Zadržování vody v organismu není život ohrožující stav. Z dlouhodobého hlediska však může vést k dalším zdravotním komplikacím. V neposlední řadě jde o estetický problém, který se vyznačuje zejména otoky po celém těle.

Příčiny vzniku bývají různé. Pokud jsou známé, člověk může problém se zavodněným tělem mnohem snadněji vyřešit. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější příčiny zadržování vody v organismu. O tom, jak poznáte, že vaše tělo zadržuje vodu, jsme psali více zde.

Problém jménem zavodnění

Voda je pro člověka nezbytně důležitá. Pokud se ale začne v těle nadbytečně hromadit, stává se z ní nepřítel. Zavodnění je stav, který je charakteristický ukládáním vody v tkáních, dutinách a oběhovém systému. Množství lidí však ani netuší, že se jich tento problém týká. Jak poznat, že vaše tělo zadržuje vodu? 

Postiženého často trápí otoky horních i dolních končetin, nadmuté břicho či zvýšená míra pocení. Problém s vodou také způsobuje kolísání hmotnosti. Za nárůstem hmotnosti přitom stojí nahromaděná tekutina. Tento stav by člověk neměl podceňovat, protože z dlouhodobého hlediska může mít negativní vliv na zdraví srdce i ledvin. Jaké jsou příčiny?

Dehydratace

Může to znít zvláštně, ale za zadržováním vody v organismu může stát její nedostatek. Je to podobné jako s jídlem. Pokud má organismus něčeho nedostatek, začne si to při vhodné příležitosti ukládat do zásoby na horší časy. Problém se zavodněným organismem se tedy nedá vyřešit odpíráním tekutin. Dehydrované tělo pak může začít zadržovat vodu a výsledkem mohou být oteklá lýtka, chodidla, kotníky a někdy i ruce. Nedostatek vody v těle může způsobit řadu vážných nemocí.

Hormony

Ukládání vody v těle bývá způsobeno hormonálními změnami. Hormony se totiž podílejí na správném hospodaření organismu s vodou i minerálními látkami. K zadržování tekutin může dojít například během menopauzy nebo těhotenství. Také bývá tento problém součástí premenstruačního syndromu. Ženský organismus negativně ovlivňuje zejména snížená hladina progesteronu.

Nadbytek soli

Mezi úplně nejčastější příčiny zavodněného organismu patří nadměrná konzumace soli. Hlavní složkou klasické kuchyňské soli je sodík, který naše tělo potřebuje. Jeho nadbytek má však na naše tělo negativní vliv. Kromě zadržování vody způsobuje i vysoký krevní tlak či nadýmání. Důležité je pamatovat na to, že sůl nenajdeme jen v našich slánkách, ale i v množství dalších potravin. Vysoký obsah soli mají uzeniny, klobásy, různé instantní omáčky a potraviny či zavařená zelenina.

Nevhodná strava

Jídelníček člověka by měl v ideálním případě sestávat z čerstvé zeleniny a ovoce, ryb, rostlinných olejů a dalších kvalitních surovin. V dnešní uspěchané době však stále více lidí sahá po rychlém občerstvení a polotovarech. Takto zpracované potraviny jsou plné nejen soli, ale i cukru či umělých sladidel. Jejich pravidelná konzumace  se může projevit právě vznikem otoků způsobených vodou.

Nedostatek minerálů a vitamínů

Naše strava by měla být v první řadě pestrá a měla by tělu doplňovat všechny důležité živiny, vitamíny i minerální látky. Jejich nedostatek totiž také způsobuje ukládání vody. Jde například o látky jako draslík či vitamín B6, které se podílejí na rovnováze tekutin v organismu. Negativní vliv má na tělo i nedostatek hořčíku. Deficit tohoto minerálu se projevuje také zácpou nebo průjmem, poruchami spánku, únavou, svalovými křečemi či nesoustředěností. Zdrojem hořčíku může být třeba banán. Znáte banánový nápoj na hubnutí?

Jiný zdravotní problém

Zadržování vody nemusí být způsobeno pouze nevhodným stravováním nebo hormony. Může jít o příznak dalšího zdravotního problému. Zavodněným organismem mohou trpět osoby s poruchami štítné žlázy. Tento problém se objevuje rovněž u lidí, kteří mají nějaké onemocnění kardiovaskulárního systému. V neposlední řadě může za zadržováním vody stát nedostatečná činnost ledvin. Ledviny nedokážou z těla dostatečně odstranit soli, které se následně ukládají, což má opět vliv na regulaci vody v organismu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Přítel Olivie Newton-John zmizel a nikdo si toho nevšiml. Dodnes jde o jednu z největších záhad

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Tech

Aerocon bude dvakrát větší než superjumbo a bude to létající hotel pro tři tisíce pasažérů. Létat...