Zázračný prvek pro váš cévní systém. Které potraviny ho obsahují?

 Zdraví 
09. srpna 2018 09:41 / Monika Thomsonová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Rutin preventivně působí proti mnohým kardiovaskulárním onemocněním Depositphotos
Rutin je poměrně neznámá látka. Pro lidské zdraví má však velkou cenu, a tak se vyplatí věnovat mu trochu pozornosti. Jde totiž o doslova malý zázrak pro celý cévní systém. Jak rutin ovlivňuje lidský organismus a které potraviny jsou jeho zdrojem?

Rutin je látka, která napomáhá udržovat pružné cévy a zlepšuje cirkulaci krve. Díky tomu preventivně působí proti mnohým kardiovaskulárním onemocněním. 

Co je to rutin a jaké má účinky?

Rutin je chemická sloučenina, kterou řadíme mezi flavonoidy. Tento glykosid rostlinného původu je charakteristický svou nažloutlou barvou a částečnou rozpustností ve vodě. Objeven byl v roce 1842 v listech byliny, zvané routa vonná. 

Jak rutin pomáhá?

  • Rutin působí jako antioxidant, čili chrání tělo před volnými radikály. Nejvýrazněji však ovlivňuje cévní systém člověka.
  • Napomáhá totiž zvyšovat pružnost cév, zabezpečuje pevnost kapilární stěny, snižuje nadměrnou propustnost krevních kapilár a zlepšuje prokrvování orgánů.

  • Představuje prevenci před praskáním cév, křečovými žilami, častým krvácením z nosu i dásní či vznikem krevních sraženin.
  • Rovněž napomáhá v těle snižovat hladinu cholesterolu a blahodárně působí na stav srdce.
  • Kombinace rutinu s vitamínem C zmíněné účinky na organismus zvyšují.

Zdroje rutinu

Pohanka

Mezi nejlepší zdroje cenného rutinu jednoznačně patří pohanka. Množství této látky v rostlině však závisí na konkrétní odrůdě. Nejvíc je rutin přítomen v jejích listech a květech. Semena jsou na zmíněnou látku o něco chudší. Pohanku je možné v současné době sehnat v obchodech v různých formách. Pokud však potřebujete výrazně podpořit stav vašich cév a zlepšit pružnost cévních stěn, poohlédněte se po sušené nati pohanky obecné. Více jsme o pohance a jejích skvělých účincích na naše tělo psali před časem.

Citrusy

Zdrojem rutinu jsou i citrusové plody. Nejvíce důležitého flavonoidu získáte z jejich kůry. Proto ji neváhejte přidávat do různých koláčů či nápojů. K tomuto účelu nezapomínejte používat plody bez chemického ošetření. Citrusy jsou navíc bohaté na vitamin C, a jak jsme zmiňovali, rutin a kyselina askorbová se výborně doplňují.

Bobule

Rutin je bohatě zastoupen v mnoha bobulových plodech. Zařaďte do jídelníčku borůvky, višně, třešně, ostružiny nebo černý rybíz. Toto ovoce je plné nejen bioflavonoidů, ale i vitamínů, vlákniny či minerálů. Navíc pozitivně ovlivňuje činnost mozku i stav srdce. Bobule pomáhají proti volným radikálům a zpomalují proces stárnutí. Rovněž představují prevenci před kardiovaskulárními a onkologickými onemocněními.

Jablka

Na rutin jsou bohatá i jablka. Tato cenná látka se však nachází především v jejich slupce. Proto je neloupejte. Dalšími ovocnými zdroji rutinu jsou broskve, banány či kiwi.

Rutin můžeme hledat i v některých druzích zeleniny. Dobrým zdrojem je například chřest, cuketa, černé olivy či rajská jablíčka.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít