Zdraví ukryté pod skořápkou, ale také v ní. Vlašské ořechy mají široké spektrum využití

Ne nadarmo ořech svou stavbou připomíná mozek
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
21. září 2018 13:57 / Internet
  1018   1
Jádra vlašských ořechů připomínají svým tvarem mozek, a stejně jako on je nabitý vědomostmi, i vlašáky mají co nabídnout. Jsou doslova nadupané vitaminy, minerály a dalšími prospěšnými látkami.

Věděli jste, že patří mezi vůbec nejstarší potraviny, které lidé začali sbírat a jíst? Nejprve samozřejmě proto, že je zasytily a navíc chutnaly. Když kuchařky začaly zjišťovat, na co všechno se dají vlašáky využít a lékaři začali objevovat jejich blahodárné zdravotní účinky, nebyl už jediný důvod, proč je nemít stále ve spíži.

Pár ořechů denně je cesta k pozitivní změně

Vlašské ořechy byly svého času na „černé listině“ výživových poradců, protože obsahují průměrně 70 % tuků! Teprve později se zjistilo, že jde o velmi nutričně výhodné tuky obsahující „zdravé“ nenasycené mastné kyseliny omega-3. Dále je ve vlašských ořechách přibližně 17 % kvalitních bílkovin (proteinů) a pouhá 3 % sacharidů. Ve vlašácích se ukrývají vitaminy E (tokoferol), provitamin A (betakaroten), souhrn vitaminů skupiny B a také malé množství vitaminu C. Z minerálů a stopových prvků jsou to zinek, selen, měď, fosfor, draslík, mangan a také hořčík s vápníkem či kyselinu listovou.

Výčet pozitivních účinků je nekonečný

Keltové považovali vlašský ořech díky tvaru jeho jádra připomínajícího lidský mozek za symbol koncentrované moudrosti. A nebyli daleko od pravdy. K plnému využití všech pozitivních vlastností stačí sníst denně malou hrst vlašských ořechů. A jelikož se s ořechy dá v kuchyni skvěle čarovat, můžete je mít pokaždé na jiný způsob.

Jak nám vlašské ořechy prospívají

  • regulují krevní tlak a snižují hladinu "zlého" cholesterolu LDL
  • díky zinku působí pozitivně na vlasy, nehty a kůži
  • podporují nervový systém, působí proti stresu a depresím
  • mají antioxidační účinky
  • snižují riziko mozkové mrtvice a infarktu
  • posilují sexuální potenci a plodnost (díky vysokému obsahu manganu)
  • jsou zdrojem energie pro buňky
  • omega-3 mastné kyseliny podporují čisticí procesy v játrech

Vlašské ořechy mají široké spektrum využití

Kromě konzumace syrových jader můžete svou denní dávku zdraví do těla dostat formou tinktury z jader, oleje, másla, mouky nebo likéru. S oblíbenou ořechovkou však opatrně, přece jen jde o alkoholický nápoj. V kuchyni se vlašské ořechy nemusejí dávat jen do cukroví, dortů a dalšího sladkého pečiva. Naslano se osvědčily v pomazánkách nebo v pokrmech z masa. Výborně chutnají i jen tak syrové třeba s tvrdým sýrem a hrozny. Jen pozor, nedoporučuje se jíst je nalačno. 

Ořechy vám vydrží i léta

Vlašské ořechy můžete dlouhodobě uchovat usušené celé ve skořápkách, vyloupané je nasucho sterilizovat ve sklenicích, zamrazit, naložit do medu či sladkokyselého nálevu. Málokdo však ví, že využitelné jsou i samotné skořápky. Můžete z nich například uvařit čaj, který působí proti kašli a kloktá se při bolestech v krku. Navíc báječné voní a chutná po medu. Postup je jednoduchý.

Dává se 10 skořápek na půl litru vody. Skořápky důkladně omyjete a pomalu vaříte půl hodiny. Necháte chvíli odstát, scedíte a podáváte průběžně několik dnů. Každý den si připravte čerstvý čaj, který můžete popíjet samotný nebo ochucený nejlépe medem, který přirozeně zesiluje účinky ořechového čaje.

Ořechy a hubnutí

Existují desítky druhů ořechů, ale některé z nich jsou zdravější než jiné. Víte, které jsou nejzdravější a které mají nejméně kalorií? Proč je dobré jíst ořechy a jak pojídání ořechů pomáhá hubnutí, se dočtete v našem článku zde.

📷
3
fotografie
Šárka Sokolská | inStory.cz
Kam dál?
Kortikoidy, lék nebo skutečná hrozba a jed pro tělo?
Potíže s ledvinami má každý desátý člověk. Přitom se dá mnohým lehce předejít!
Bolest zad může znamenat i vážnou nemoc
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor Martin vás čeká spousta zábavy

Dům a zahrada

Triky v péči o pokojové rostliny, které jste ještě nevyzkoušeli

Bydlení

Vybíráte stojan na stromeček? Ne každý se hodí pro všechny

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn