Brní vám prsty? Může to být varování před zákeřnou nemocí
Prsty jsou plné nervů, cév, svalů i šlach. Umí být velmi citlivé. Podle lékařů představují výjimečnou část těla, která nás upozorňuje na to, že něco není v pořádku. Příčiny mohou být různé. Možná máte jen nedostatek vitaminů, ale dost možná také signalizují vaše prsty vážnější onemocnění, o kterém zatím ani nevíte.
Doplňte vitaminy a minerály
Mravenčení v prstech se často objevuje tehdy, když tělu chybí hořčík a vitamin B. Řešení je snadné. Stačí obohatit jídelníček o banány, ořechy, luštěniny, borůvky, mléko či minerální vody, které příslušné vitaminy a minerály obsahují. Pomoci mohou i doplňky stravy ve formě tablet, které koupíte v lékárně.
Často sedíte u počítače
Vysvětlením brnění prstů může být i časté a dlouhodobé psaní na počítači nebo přetěžování rukou manuální prací. Obojí může značit syndrom karpálního tunelu, o kterém jsme psali zde. Jedná se o jednu z nejčastějších chorob z povolání. Rozhýbat utlačené nervy bez pomoci lékařů většinou sami nezvládnete. Obzvlášť, pokud je mravenčení doplněno o další příznaky, jako je ztuhlost či bolest rukou, případně bolest vystřelující do lokte nebo až do ramene.
Brnění značí závislost i graviditu
Mravenčení prstů bývá také často projevem alkoholismu, reakcí na časté kouření nebo některé druhy léků. Velmi často se objevuje i v těhotenství, zejména ve třetím trimestru. Pokud ale netrápí brnění prstů nadmíru, není návštěva lékaře z tohoto důvodu nezbytná.
Nechte si zjistit hladinu cukru v krvi
Navdzory zmíněným vysvětlením však mohou prsty upozorňovat na vážný problém. S brněním se často potýkají například diabetici. A počet lidí trpících cukrovkou rok od roku stoupá. Vysvětlení mohou podat krevní testy. Pokud pociťujete mravenčení hlavně v noci, s návštěvou lékaře neotálejte.
Konkrétní nemoc provázejí další příznaky
Výčet dalších nemocí, které provází časté a nepříjemné brnění prstů, je ale poměrně obsáhlý. Mezi ty nejčastější patří choroby páteře spojené s vyhřezlou ploténkou, nemoci štítné žlázy a roztroušená skleróza, kde patří mravenčení mezi vůbec nejčastější příznaky. Prsty však mohou upozorňovat i na infekci, selhávání jater či ledvin, Raynaudův syndrom nebo dokonce nádorové onemocnění. Někdy to může značit i mrtvici. Vodítkem většinou bývají ve všech případech další příznaky.
Když brnění obtěžuje, jde o problém
Lékaře je vhodné vyhledat v okamžiku, kdy se brnění opakuje a obtěžuje vás při běžných nebo pracovních činnostech, případně je spojeno s dalšími nepříjemnostmi. S návštěvou ordinace rozhodně neotálejte, pokud mravenčení začíná náhle, postihuje celou ruku nebo část těla, omezuje vás v pohybu nebo navazuje na poranění krku, hlavy či zad.
Stávají se i případy, že brněním prstů trpí lidé, u kterých lékaři žádnou příčinu nezjistí. Může jít o psychosomatický projev. Nástup nemoci je ale i v tomto případě většinou jen otázkou času.