Zbyly vám kaštany? Vyrobte z nich úžasně léčivou koňskou mast
Kaštany jsou skvělá podzimní dekorace. Pokud vám ale nějaké zbyly navíc, vyrobte si z nich úžasnou léčivou mast.
Kaštan koňský
Kaštany obsahují eskuletin, flavonoidy, saponiny a třísloviny. Toho využívají i výrobci léčiv, kteří kaštany používají do masti známé jako koňská. Proč koňská? Druhé jméno jírovce maďalu totiž zní kaštan koňský.
Domácí mazání
Jediné, co potřebujete, je nasbírat si deset kaštanů. A kromě nich si ještě kupte padesátiprocentní lihovinu. Ale klidně můžete použít i slivovici. Kaštany najemno nastrouhejte, nasypte je do láhve, zalijte půllitrem lihu a nechte měsíc louhovat. Láhev pravidelně protřepávejte. Zhruba po měsíci obsah láhve sceďte přes čisté plátýnko a máte hotovou tinkturu, kterou můžete používat stejně jako mast.
Koňská mast
Z kaštanové tinktury můžete vyrobit i koňskou mast. Počítejte však s tím, že je na její výrobu potřeba více ingrediencí. Smíchejte 150 mililitrů tinktury s dvěma lžičkami rozmarýnového, levandulového, mrkvového a kafrového oleje. Tuto směs přidejte ke zchladlé želatině uvařené podle návodu ze tří sáčků agaru a dobře promixujte. Kaštanovou mast uchovávejte v uzavíratelné sklenici v lednici.
Kaštany pod polštář
Naše babičky věřily, že kaštany mají údajně také tu moc, že dokáží ochránit před rýmou a nachlazením. Nasbírejte tolik kaštanů, kolik právě roků a přidejte jeden navíc. Uložte je do plátěného pytlíku, otvor zašijte a pytlík si dejte pod polštář tak, aby vás netlačil. A plody tohoto stromu můžete také využít k odpuzování pavouků. O tom, jak vyhnat pavouky z domu, jsme více psali zde.