Syndrom suchého oka není radno podcenit. Může vyústit v závažné zrakové obtíže

Syndrom suchého oka se dá léčit
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
17. ledna 2019 10:39 / Internet
  24   0
Takzvaný syndrom suchého oka je poměrně častým problémem mnoha lidí, podle lékařů jím trpí zhruba každý osmý člověk. Objevit se může v každém věku. Kromě nepříjemného pocitu pálení a řezání může způsobit i závažné zrakové obtíže.

Na vznik poruchy tvorby slzného filmu neboli syndromu suchého oka má často vliv okolní prostředí. Nedostatečnou tvorbu slz může vyvolat například delší pobyt v prašných, zakouřených nebo klimatizovaných místnostech, časté nošení kontaktních čoček či několikahodinová práce na počítači.

Umělé slzy

Takzvaný syndrom suchého oka zhoršuje i například častá práce na počítači, tabletu nebo mobilním telefonu. Při těchto činnostech totiž člověk intuitivně méně mrká a povrch oka rychle osychá. To způsobuje pálení a řezání očí.

Problémy mohou mít i nositelé kontaktních čoček. Ty kryjí povrch oka a způsobují horší propustnost kyslíku, což narušuje stabilitu slzného filmu. Také klimatizované prostory se svým suchým vzduchem přispívají k vysychání očí a snížené produkci slz. Ty je potřeba nahradit kapkami ve formě umělých slz.

Hrozí i oslepnutí

Při onemocnění postupně dochází k poškození povrchu oka začínajícími drobnými oděrkami. Ty ale mohou postupně přejít do chronického zánětu rohovky a spojivky. V krajních případech rohovka postupně ztrácí průhlednost a zhoršuje se vidění. Pokud člověk tento stav neřeší, může dojít k poškození zraku, výjimečně dokonce až k oslepnutí. O tom, jak udržet oči v dobrém stavu, jsme psali zde.

Kapky a masti

Syndrom suchého oka je možné léčit několika způsoby. Často lékaři doporučují oční kapky přes den a oční masti v noci. Při této léčbě různé produkty plní různé úkoly:

Pokud je střední vodná vrstva slzného filmu příliš tenká, tedy je-li nedostatečný objem slz, doporučují se oční lubrikanty ve formě očních kapek. Ty doplní množství tekutiny, která je k dispozici pro zvlhčení očí, a tak umožní vytvoření patřičně silného slzného filmu. Zvláště vhodná pro zvlhčení očí je kyselina hyaluronová. Váže hodně vlhkosti a vytváří na povrchu oka rovnoměrný a velmi přilnavý film.

Pokud je poškozena stabilizační lipidová vrstva slzného filmu, je také vhodné použít oční kapky, které podporují tuto vnější tukovou vrstvu. Tato vnější vrstva stabilizuje slzný film a chrání oči před odpařováním vodné vrstvy slzného filmu. Vedle speciálních očních kapek se také doporučuje používat oční masti, které se aplikují před spaním a podporují regeneraci povrchu oka během noci.

Léčba přístrojem

Léčba syndromu suchého oka je možná i pomocí speciálního přístroje. Ten na spodní víčko pacienta aplikuje pět světelných záblesků. Ty stimulují nervy v oblasti slzných žláz v očním víčku a tím aktivují jejich činnost. Oko tak na rozdíl od jiných metod, jako jsou například umělé slzy v kapkách, svlažuje vlastní slzný film. Činnost žláz se aktivuje již několik hodin po zákroku, který trvá jen několik málo minut.

Marie Popelková | inStory.cz
Témata: oči, zrak, suché oko, zdraví
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Bydlení

Zútulnit si balkon jde i za pár korun. Vyrobte si hezký nábytek z palet

Zavřít reklamu