Syndrom suchého oka není radno podcenit. Může vyústit v závažné zrakové obtíže

 Zdraví 
17. ledna 2019 10:39 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Syndrom suchého oka se dá léčit Internet
Takzvaný syndrom suchého oka je poměrně častým problémem mnoha lidí, podle lékařů jím trpí zhruba každý osmý člověk. Objevit se může v každém věku. Kromě nepříjemného pocitu pálení a řezání může způsobit i závažné zrakové obtíže.

Na vznik poruchy tvorby slzného filmu neboli syndromu suchého oka má často vliv okolní prostředí. Nedostatečnou tvorbu slz může vyvolat například delší pobyt v prašných, zakouřených nebo klimatizovaných místnostech, časté nošení kontaktních čoček či několikahodinová práce na počítači.

Umělé slzy

Takzvaný syndrom suchého oka zhoršuje i například častá práce na počítači, tabletu nebo mobilním telefonu. Při těchto činnostech totiž člověk intuitivně méně mrká a povrch oka rychle osychá. To způsobuje pálení a řezání očí.

Problémy mohou mít i nositelé kontaktních čoček. Ty kryjí povrch oka a způsobují horší propustnost kyslíku, což narušuje stabilitu slzného filmu. Také klimatizované prostory se svým suchým vzduchem přispívají k vysychání očí a snížené produkci slz. Ty je potřeba nahradit kapkami ve formě umělých slz.

Hrozí i oslepnutí

Při onemocnění postupně dochází k poškození povrchu oka začínajícími drobnými oděrkami. Ty ale mohou postupně přejít do chronického zánětu rohovky a spojivky. V krajních případech rohovka postupně ztrácí průhlednost a zhoršuje se vidění. Pokud člověk tento stav neřeší, může dojít k poškození zraku, výjimečně dokonce až k oslepnutí. O tom, jak udržet oči v dobrém stavu, jsme psali zde.

Kapky a masti

Syndrom suchého oka je možné léčit několika způsoby. Často lékaři doporučují oční kapky přes den a oční masti v noci. Při této léčbě různé produkty plní různé úkoly:

Pokud je střední vodná vrstva slzného filmu příliš tenká, tedy je-li nedostatečný objem slz, doporučují se oční lubrikanty ve formě očních kapek. Ty doplní množství tekutiny, která je k dispozici pro zvlhčení očí, a tak umožní vytvoření patřičně silného slzného filmu. Zvláště vhodná pro zvlhčení očí je kyselina hyaluronová. Váže hodně vlhkosti a vytváří na povrchu oka rovnoměrný a velmi přilnavý film.

Pokud je poškozena stabilizační lipidová vrstva slzného filmu, je také vhodné použít oční kapky, které podporují tuto vnější tukovou vrstvu. Tato vnější vrstva stabilizuje slzný film a chrání oči před odpařováním vodné vrstvy slzného filmu. Vedle speciálních očních kapek se také doporučuje používat oční masti, které se aplikují před spaním a podporují regeneraci povrchu oka během noci.

Léčba přístrojem

Léčba syndromu suchého oka je možná i pomocí speciálního přístroje. Ten na spodní víčko pacienta aplikuje pět světelných záblesků. Ty stimulují nervy v oblasti slzných žláz v očním víčku a tím aktivují jejich činnost. Oko tak na rozdíl od jiných metod, jako jsou například umělé slzy v kapkách, svlažuje vlastní slzný film. Činnost žláz se aktivuje již několik hodin po zákroku, který trvá jen několik málo minut.

Témata: oči, zrak, suché oko, zdraví
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu