Varovné signály očí, při kterých byste měli zpozornět

 Zdraví 
11. ledna 2019 10:03 / Jitka Jahodová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Pokud vidíte rozmazaně a myslíte si, že to přejde, můžete být na omylu Shutterstock
Záblesky, zamlžené vidění nebo bolest očí, to jsou jen některé z varovných signálů, že s vašima očima není něco v pořádku. Podle Světové zdravotnické organizace je po celém světě více než 250 milionů lidí s poruchou zraku, 80 procent z nich je možné vyléčit.

Aby ale léčba mohla být účinná, musí se s ní začít co nejdříve. Proto je důležité vědět, při jakých příznacích zpozornět. Jaké to jsou?

Záblesky a zákaly v zorném poli

Náhlý vznik záblesků či zákalků může signalizovat odchlípení sítnice. Pokud tyto obtíže zaznamenáte, neotálejte a ihned vyhledejte lékaře. Léčba by měla být zahájena okamžitě, jinak může dojít až k oslepnutí.

Oslepnutí na jedno oko

Ztrátou zraku se může projevit řada očních onemocnění. Jedním z nich je věkem podmíněná makulární degenerace, což je hlavní příčina oslepnutí u lidí starších 65 let. Další závažné onemocnění oka, které se takto může projevit, je zelený zákal. V oku se při něm hromadí tekutina a může nevratně poškodit zrakový nerv.

Bolest očí

Většina očních onemocnění je bezbolestná, ale existují stavy nebo úrazy, které mohou bolest oka vyvolat. Mezi ně patří například poškrábaná rohovka, zelený zákal nebo rakovina oka.

Poranění oka

Každé poranění oka by mělo být ošetřeno lékařem, především pokud se vyskytne zároveň se zarudnutím a bolestí, která trvá déle než 15 minut. Vzhled oka prozradí mnohé nemoci. Více jsme psali zde.

Pocit cizího tělesa v oku

Pokud vám do oka spadlo cizí těleso a nedojde k jeho samovolnému vyplavení, vyhledejte lékaře dříve, než se do oka dostane infekce.

Zarudnutí oka

Zarudnutí obou očí bývá známkou zánětu spojivek. Zvýšené opatrnosti je třeba ale i v případě, že je zarudlé jen jedno oko, může se totiž jednat o oční zánět.

Rozmazané vidění

Pokud vidíte rozmazaně a myslíte si, že to přejde, můžete být na omylu. Takto se projevuje například zánět duhovky, zelený zákal nebo natržená sítnice.

O zrak bychom se měli pečlivě starat po celý život, chránit ho a nechat si ho pravidelně na preventivních prohlídkách zkontrolovat. Pokud dojde k jeho náhlému zhoršení, nepodceňujte to a vyhledejte lékaře včas, protože předpokladem pro uzdravení je včasné stanovení diagnózy a rychlé zahájení léčby.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu