Lupénka je nemoc mnoha tváří, která vás může ohrozit i na životě

Lupénka je autoimunitní onemocnění, za které mohou převážně geny
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
04. února 2019 11:11 / Shutterstock
  1   0
Lidem, kteří trpí nejtěžší formou psoriázy, tedy lupénkou, může jejich onemocnění nevratně ovlivnit celý život. Těžká forma tohoto onemocnění dokáže skutečně změnit snad každou oblast lidského života a v krajních případech i ohrozit na životě.

Závažné formy lupénky, ačkoliv nejsou příliš časté, dokážou postiženým značně zkomplikovat život. Ale i lehká neléčená lupénka má svá rizika.

Jak se lupénka projevuje?

Lupénka je chronické autoimunitní onemocnění kůže, které má řadu forem, od mírných až po velmi závažné doprovázené řadou komplikací. Nejběžnější a méně závažnou formu představuje ložisková lupénka s nachovými až rudými, ostře ohraničenými kožními ložisky. I běžná forma ale může být při nedostatečné péči o pokožku doprovázena řadou komplikací. Praskliny a trhliny v oblasti ložisek se totiž mohou snadno infikovat.

Jak vzniká a co ji ovlivňuje?

Je několik faktorů, které mohou projevy onemocnění významněji ovlivňovat:

  • Patří k nim třeba podnebí. Je prokázáno, že chladné a suché počasí lupénku zhoršuje.
  • Dalším faktorem je stres. Stavy úzkosti často způsobují zhoršení choroby.
  • Stejně působí i poranění kůže, kožní infekce nebo užívání některých léků.

Přesné příčiny vzniku lupénky nejsou dosud známé. S jistotou lze říct, že není nakažlivá, nepřenáší se kontaktem a zřejmě za ni mohou geny. Dokládá to častější výskyt lupénky v rodinách některých nemocných. 

Kdy je lupénka nebezpečná?

Nepříliš často se mohou objevit i těžké formy lupénky. Jde o dva typy.

Pustulózní forma

Vyznačuje se výsevem hnisavých puchýřků, které jsou buď soustředěny do oblasti dlaní a plosek, nebo se objevují po celém těle. Výsev puchýřků často doprovází horečky, zimnice, třesavka, svalová slabost, únava a úporné svědění. Puchýřky jsou naplněné mléčně zkaleným obsahem, postupně praskají a mohou se stát vstupní branou pro infekci.

Erytrodermická forma

Ta se projevuje zarudnutím kůže, jež vypadá jako spálení. Současně dochází k odlupování kůže v cárech, nesnesitelnému svědění a výrazným bolestem. Jde o velmi závažné, život ohrožující onemocnění. Ztráta velké části kožního krytí znamená, že kůže není schopna plnit své obvyklé funkce – udržovat stálou tělesnou teplotu a chránit organismus proti infekci z vnějšího prostředí. 

Léčba

Léčba lupénky se odvíjí od její formy a konkrétních projevů. Bohužel ji zatím nelze zcela vyléčit. Používání doporučených přípravků může pouze zmírnit její projevy. K léčebným postupům patří aplikace mastí na kůži, fototerapie a užívání celkově působících léků. V případě těžších forem je často nutný pobyt na lůžku v nemocnici. 

Je možné se lupénce vyhnout?

Lupénka je pravděpodobně dědičné onemocnění při jejímž vzniku může hrát rozhodující úlohu váš imunitní systém. Proto dodržujte zásady zdravého životního stylu, nekuřte a omezte i konzumaci alkoholu. Uvědomte si, že kůže je zrcadlem zdraví celého vašeho organismu. (Dále čtěte: Trápí vás lupy? Může jít i o mnohem vážnější onemocnění).

Gabriela Simenonová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Bydlení

Možná nejsou zvířecí vzory vaše parketa. Nicméně v oblasti dekoru se klube nový trend

Zavřít reklamu