Únava, dehydratace, špatné držení těla. Bolest hlavy má různé příčiny, které čato přehlížíme

 Zdraví 
29. ledna 2019 11:39 / Jitka Holoubková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Jednou z příčin bolestí hlavy je i nadužívání léků Shutterstock
Důvodů, proč nás bolí hlava, může být skutečně mnoho. Některé jsou ale doslova banální a člověk je buď přehlíží, nebo si je nechce připustit

U lékaře si žena stěžuje na tlak a tupou bolest v hlavě. Pak vyjde najevo, že počítač na jejím pracovním stole je umístěný tak, že se žena celý den natáčí doprava. Zkušený lékař má jasno. Poradí ženě, aby si dala monitor přímo před sebe.

Samozřejmě, že příčina jejích bolestí může být i v něčem jiném. Je ale třeba postupovat od toho nejjednoduššího a nejběžnějšího.

Únava, dehydratace, špatné držení těla

Neurologové tuto zkušenost mají. Bývají to prý většinou maličkosti, kterými si lidé znepříjemňují život. A protože jsou tyto maličkosti samozřejmou součástí jejich každodenního života, oni sami je nevidí a nejsou schopni poznat, že právě tato maličkost stojí za jejich úpornou bolestí.

Mezi ty nejběžnější přehlížené příčiny bolesti hlavy patří dehydratace, alkohol, únava, špatný vzduch nebo špatné držení těla. Není divu, že častěji trpí bolestí hlavy ženy. Jednak je pro ně typické pečovat o jiné a na sebe zapomínat, ale mohou za to i biologické danosti, jako je například menstruace nebo menopauza.

Na bolest hlavy si také častěji stěžují lidé depresivní, osamělí a úzkostní nebo ti, kdo jsou dlouhodobě přetížení v práci či vystaveni nepřátelské atmosféře v pracovním či jiném kolektivu. Bolest hlavy totiž souvisí se stresem a napětím, kterému bývají tito lidé často dlouhodobě vystaveni. Při napětí totiž tuhnou šíjové svaly a toto ztuhnutí brání dobrému prokrvení hlavy.

Civilizační nemoci můžeme ovlivnit

Migrény, napětí v hlavě nebo chronické bolesti, které často souvisejí s přílišným užíváním léků, zejména pak léků proti bolesti, jsou ve své podstatě civilizační choroby – stejně jako obezita, cukrovka nebo vysoký tlak - a můžeme s nimi bojovat změnou životního stylu. To znamená zařadit do denního programu víc pohybu na čerstvém vzduchu, vyhnout se nezdravému prostředí, špatným vztahům a přílišné únavě a vyčerpanosti. Zajistit si kvalitní spánek na vhodném lůžku, eliminovat hluk a světelný smog. Naučit se relaxovat a dělat si radost.

Jak poznáte migrénu

Jak se pozná bolest hlavy způsobená špatným životním stylem od klasické migrény? Je to většinou pocit sevření a tlaku ze všech stran, bolest nepulzuje, člověk není světloplachý a při pohybu na čerstvém vzduchu často ustoupí. Při migréně je to opačně. Světlo ani pohyb nedělá člověku s migrénou dobře a bolest, která pulzuje v části hlavy nebo v oku a provází ji také nevolnost či zvracení, to spíš zhorší. Migrénu, která trvá od čtyř do sedmdesáti hodin, je asi nejlepší prospat.

Pozor na léky proti bolesti

Při bolestech hlavy, které se mohou přenést i na krk, hrudník, záda a bedra, lidé nejčastěji sahají po běžně dostupných lécích. Většinou jde o analgetika a nesteroidní antirevmatika. A právě proto, že jim přinesou sice krátkou, ale rychlou úlevu, sahají po nich stále častěji. Jejich vliv na zdraví je ale z dlouhodobého hlediska samozřejmě špatný. Poznají to především ledviny a játra. A problém s hlavou se nevyřeší.

Podle odborníků mají zásadní význam odpočinkové aktivity, pohyb – především chůze, rehabilitace, při které bychom měli zjistit, zda nemáme nějaké špatné pohybové stereotypy, a také psychoterapie. Za bolestí hlavy totiž mohou být tak banální věci, jako je způsob, jak si leháme, vstáváme, sedíme, zvedáme předměty, jak chodíme… Než sáhnete po pilulkách, přečtěte si, jak jinak si při bolesti pomoci.

Příčina může být i závažná

Možná, že do žádné této skupiny nepatříte a váš životní styl je maximálně zdravý. Přesto jste začali trpět bolestí hlavy a trvá to už dny nebo týdny. Takový stav určitě nepodceňujte. Kromě banálních důvodů totiž může bolest hlavy signalizovat i něco vážnějšího, a to včetně věcí, které vyžadují okamžité řešení. Může jít například o mozkovou příhodu, infekci centrální nervové soustavy nebo nádor. Každá bolest hlavy, která se často opakuje nebo trvá dlouho, by vás měla přivést k lékaři.

Podle lékařů ale mezi pacienty s bolestmi hlavy výrazně převažují ti, jejichž bolest je takzvaně primární. To znamená – neodkazuje k žádné závažné nemoci a dá se vůlí pacienta ke změně životního stylu aspoň částečně ovlivnit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...