Časté bušení srdce: Kdy je nutné urychleně vyhledat lékaře?
Kdy s bušením srdce vyhledat lékaře a kdy ho jen přečkat? Poradíme vám.
Jaké jsou nejčastější příčiny?
Dobrá zpráva je, že jen velmi zřídka vyžaduje lékařské vyšetření a signalizuje vážné onemocnění. Nejčastější příčiny jsou:
- zvýšená fyzická aktivita
- zvýšený stres či pocity úzkosti, případně strachu
- nadměrný příjem kofeinu
- užívání návykových látek - alkohol, drogy a nikotin
- hormonální výkyvy, například v období menstruace, menopauzy nebo v těhotenství
- za bušením může být i běžné onemocnění, například chřipka
- užívání určitých druhů léků - nejčastěji antibiotik, léků na hubnutí, léků na štítnou žlázu či vysoký krevní tlak, léky na teplotu
- nízká hladina cukru v krvi, například u diabetiků nebo po vynechání jídla
Jak je vidět, jde většinou o příčiny, za které si můžeme sami, nebo je vyřeší nenáročná opatření, například vysazení léků, které bušení srdce způsobily. V některých případech musíme nepříjemnou palpaci srdce prostě přečkat a počkat, dokud se zase neuklidní.
Kdy je nutné vyhledat lékaře?
Jako každý zdravotní problém, i bušení srdce vyžaduje v některých případech lékařské vyšetření a pátrání po jeho příčině. Na lékaře se obraťte zejména tehdy, když bušení srdce zažíváte opakovaně a trvá déle než několik minut, což je prvním indikátorem vážnějšího zdravotního problému. Mezi časté poruchy srdečního rytmu patří arytmie. Více jsme psali zde.
Lékařské vyšetření absolvujte i tehdy, když bušení doprovázejí bolesti na hrudi, dezorientace, dušnost, případně ztráta vědomí. V těchto případech může jít například o vážnou srdeční arytmii, poruchu štítné žlázy, diabetes vážnějšího charakteru, ale i jiná onemocnění, která vyžadují nasazení příslušné léčby.