Jak se zbavit pálení žáhy
Běžně užívané postupy
Můžete samozřejmě nakupovat v lékárně různá antacida, která snižují kyselost žaludečních šťáv. Můžete pít litry mléka, které též mírně neutralizuje žaludeční kyseliny, ale základ úspěchu je někde úplně jinde.
Změna stravovacích návyků
Pálení žáhy je vyprovokováno příjmem velkého množství kyselinotvorných potravin. Důvodem pálení žáhy je přejídání a příjem potravy s vysokým obsahem cukru a škrobů. Pokud toto množství snížíme a radikálně vyloučíme sladké, obvykle se upraví i problémy s pálením žáhy. Je též vhodné popíjet vodu ochucenou citronem. Citron je sice kyselý, ale nevyvolává překyselení organismu. Jezte také dostatek česneku a dalších přírodních antibiotik, pokud právě česnek u vás problémy nevyvolává.
Změna životního stylu
Určitě prospívá změna různých špatných návyků. Reflux, tedy únik žaludečních kyselin do jícnu je snazší u kuřáků, protože nikotin uvolňuje sevření vstupní části žaludku. Neprospívá nám ani stres a už vůbec ne přílišná konzumace alkoholických nápojů. Problémem může být i nedostatek spánku.
Pokud selžou domácí postupy
Pokud vám nepomůže ani změna stravovacího režimu a změna životního stylu, pak vězte, že příčinou pálení žáhy v mnoha případech je přemnožení bakterie helicobacter pylori, která má na svědomí i žaludeční vředy, rakovinu žaludku i hrtanu. Problém proto není radno podceňovat a v případě, že se přemnožení potvrdí, je dobré nasadit vhodná antibiotika, která bakterii zlikvidují. Změna životního stylu je potřebná i v tomto případě – jako prevence před návratem potíží. Někteří nemocní zaznamenali vymizení obtíží s pálením žáhy po užívání antibiotik na angínu či jinou bakteriální infekci. Mohou si gratulovat. Ostatní by ale neměli nechat potíže působit. Žaludeční kyselina naruší stěnu jícnu a problémy se jen zhorší.