Čistit uši, nebo ne? Jak je to správně?
Čištění uší provází řada mýtů, které mohou zhoršit sluch. Správný postup čištění uší bychom neměli podceňovat, vždyť už takhle trpí postižením sluchu na půl miliardy lidí na celém světě. Je velmi pravděpodobné, že toto číslo bude vzhledem ke zvyšující se hladině zvuku růst.
Přestože mnoho z nás ještě nedávno, možná ještě dnes, používalo vatové tyčinky k čištění sluchovodu, podle mnoha odborníků se jedná o úplně nevhodný nástroj. Nejenom že si můžete zatlačit maz příliš hluboko do ucha, ale ještě navíc si můžete přivodit zalehnutí uší nebo nepříjemný zánět.
Využijte ručník
Trochu lepším řešením může být smotaný cíp ručníku, který použijeme ihned po koupeli a vyčistíme jím sluchovod a to velmi jemným způsobem. Účelem totiž nesmí být maz zatlačit co nejdále do ucha, ani odebrat veškerý maz, ale spíše by se mělo jednat pouze o estetickou úpravu šlechtění našich uší.
Ve skutečnosti totiž maz uším spíše prospívá, a proto bychom se neměli snažit ho úplně odstranit. Kromě toho, primář ORL z pražské nemocnice tvrdí, že ucho má samočistící funkci a podle jeho rad je zbytečné si uši čistit. Měli bychom tedy tomu nechat volný průběh a čistit pouze v ojedinělých případech. Pokud však cítíme, že sluch nefunguje, tak jak má, nebo není něco v pořádku, pak určitě raději navštívit lékaře, než se snažit dokonale pročistit sami doma.
Kupte si speciální kapky
Pokud však patříte k populaci, která by nemohla být bez dokonale vyčištěných uší, pak volte raději sprej nebo speciální ušní kapky, jejichž ceny se pohybují již od zhruba 50 korun. Samozřejmě sežene i takové, které stojí kolem dvou set korun a více. Je tedy jenom na vás, kolik do svých uší hodláte zainvestovat. Když už se však rozhodnete pro tuto investici, nejdříve se podívejte, zda-li kapky obsahují přírodní látky. Zároveň by měly obsahovat emulzi, jež se skládá z oleje a vody. Velmi známý je také olej z meruňkových jader, který zároveň prospívá jemné ušní kůži a změkčuje maz.