Potřebujete zhubnout? Ulehčí vám to naše jednoduché, ale velmi důležité rady!

 Zdraví 
17. ledna 2017 11:14 / Ema Maxová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud máte svůj cíl, držte se ho a uvidíte, že výsledky budou stát za to!  Shutterstock
Máte od ledna nové předsevzetí, které se týká štíhlé linie? Chcete si usnadnit přípravu zdravých pokrmů? Naše jednoduché, ale velmi důležité tipy, vám mohou značně ulehčit snahu o zdravé stravování.

Hlavní zásadou zdravé výživy je vyváženost, tedy ideální poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Náš jídelníček by měl být zároveň bohatý na vitamíny a minerály. Zejména omezení tuků je v dietě klíčové. Máme pro vás ale i další tipy, jak vařit zdravě a efektivně. Zdravé stravování nemusí být zákonitě drahé a váš jídelníček může být rozmanitý i bez finančně nákladných potravin. 

Koření bez přidané soli, cukru a éček

Mnoho kořenících směsí obsahuje až 50% soli! Kořenící směsi bez éček, soli a cukru vhodné do slaných i sladkých jídel najdete v obchodech se zdravou výživou, ale i v mnoha eshopech. 

Používejte olej ve spreji

Pokud jste doteď byli zvyklí používat klasické oleje v lahvi nebo sklenici, zkuste změnu. Pořiďte si olej ve spreji. Oleje ve spreji seženete na studenou kuchyni, například olivový, ale i na teplou kuchyni, například kokosový. 

Velkou výhodou oleje ve spreji je, že tímto způsobem použijete oleje méně a ušetříte tím kalorie z tuku. Což je jak už jsme si řekli klíčové zejména v dietě. Většina lidí má tendenci to s olejem při dávkování rovnou z lahve (v lepším případě lžicí) přehánět. Díky rozprašovači můžete například maso připravit na pánvi na velmi tenké vrstvě oleje. Olej ve spreji je vhodný i na postřik třeba zeleninového salátu. 

Olej ve spreji si můžete snadno vyrobit doma. Stačí si pořídit lahvičku s rozprašovačem a olej do ní přelévat.

Kouzlo zelené zeleniny

Chcete v dietě tělu dodat porci vitamínů, minerálních látek a vlákniny a to vše s minimem kalorií? Doplňte svůj jídelníček především o zelené druhy zeleniny! Té můžete spořádat opravdu, kolik chcete!

Nekupujte polotovary

Zkuste zcela vyřadit průmyslově zpracované potraviny ve svém jídelníčku. Zdravá strava je nejen o správné přípravě, ale i výběru potravin. Dnešní doba je plná nejrůznějších, bohužel i "fitness", polotovarů - hotových pokrmů. Setkáváme se s různými práškovými palačinkami, muffiny apod. Pokud máte možnost zakoupit maso, vejce, zeleninu či ovoce od souseda z vesnice či farmářů, rozhodně neváhejte a kupujte tyto potraviny". Nejen že lépe chutnají, ale jsou samozřejmě i zdravější.

Nebojte se zdravých tuků

Pro správné fungování těla je konzumace zdravých tuků nezbytná! Do zdravého a vyváženého jídelníčku patří tyto tuky i v dietě. Zdravé tuky naleznete v ořeších, semínkách, ořechových máslech, avokádu, vejcích či rybách.

Plánujte a vařte si jídlo dopředu

Ti, kteří své jídlo neplánují, snadno sklouznou zpět ke špatným stravovacím návykům! Proto si vše připravte do krabiček a nezapomínejte pravidelně jíst. V časové tísni a hladovění jsme často schopni sáhnout po čemkoliv, co je zrovna po ruce. Pokud budete mít ale jídelníček pečlivě naplánovaný a jídla dopředu navařená, nic vás nepřekvapí. Velmi rychle pak uvidíte výsledky vašeho snažení!

Zapomeňte na nudu a jednotvárnost. Hlavní zásadou zdravé výživy je vyváženost a rozmanitost. Střídejte druhy masa, zeleniny, příloh, požívejte nejrůznější koření, obměňujte způsob tepelné úpravy.

Časem se naučíte vysledovat, co se vám vyplatí nakoupit v akci do zásoby a co nikoliv.

Pokud máte svůj cíl a chcete být zdraví, vypadat a cítit se dobře nebo i shodit nějaké to kilo, tak se ho držte a uvidíte, že výsledky budou stát za to!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...