Zatočte s chřipkou podle Číňanů!

 Zdraví 
08. ledna 2017 07:00 / Marie Popelková
  6
📷
1 fotografie v galerii
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které v ČR kulminuje v lednu až březnu. Shutterstock
Už nemusíte být dalším číslem v chřipkových statistikách. Co radí Číňani?

Přepínání v práci, změna počasí a dlouhodobý stres. To je jen malý výčet toho, co oslabuje vaši imunitu. A je samozřejmé, že chřipka zaútočí vždy, když ji čekáte nejméně. Jak se bránit? Máme pro vás 10 tipů vycházejících z čínské medicíny, jak s chřipkou zatočit.

1. Zaměřte se na povrch těla - nejen na teplé oblečení, ale i péči zevnitř.
Tělo je na podzim a v zimě náchylnější k onemocnění, protože jindy expanzivní energie se ukládá ke spánku a regeneruje se. Z toho důvodu je třeba dostat energii na povrch a cíleně vytvářet energetické brnění.

2. Vařte zázvor a vězte, že ty opravdové léčivé účinky se nevypaří
Číňané vypozorovali, že vařený zázvor má lepší zdravotní účinky než ten syrový, navzdory tomu, že tento proces ničí některé vitamíny. Ideální je zázvorová voda ze sedmi plátků. Bez medu a citrónu!

3. Když jste nemocní, na citrón zapomeňte.
Kyselost citrónu energii, kterou potřebujete dostat na povrch, naopak vtahuje dovnitř. Proto po odeznění hlavních příznaků nemoci třeba kašlete. Myslíte si, že na vás vlezlo zase něco jiného, co byste měli léčit jinak. Podle Číňanů je to ovšem stále tatáž nemoc a vy jste ji nezvládli.

4. Dopřávejte si teplé snídaně.
Více než na nadměrný vitamínový doping byste se v zimě měli zaměřit na vytváření vnitřního tepla. Základem jsou teplé snídaně ve formě vývarů a kaší, během dne pak lehce kořeněná jídla.

5. Nezapomínejte na skořici.
Že skořice zahřívá, je známá věc. Opravdové imuno-stimulační účinky nemá ovšem kůra, která se běžně prodává, ale pouze větvičky.

6. Čerstvé ovoce a zeleninu jezte v zimě jen výjimečně.
Opravdu to s těmi vitamíny není tak horké, jak se říká. Čerstvé ovoce a zelenina ochlazují organizmus, a to je přesně to, co v zimě nepotřebujete. Způsobují totiž, že se vaše cévy dostatečně neprokrvují a takto nedávají průchod imunitě, když potřebuje vyrazit do boje.

7. Nepotlačujte pocení.
Když se tělo potí, znamená to, že se uzdravuje – vytlačuje energii zanesenou škodlivinami (bakteriemi či viry) na povrch kůže a odtud z organizmu ven. Pokud tento proces potlačíte, aby vám nepřekážel v aktivním životě, koledujete si o nepříjemné následky v podobě vleklých bronchitid nebo rým.

8. Chraňte si celé tělo, nezapomínejte na ruce.
Zatímco v létě do nás podle Číňanů vnikají bakterie a viry přes nos a ústa, v zimě je to kůže. Stačí tedy málo ponožek nebo vycházka v mrazu bez rukavic a máte nevítanou návštěvu v podobě nějaké nepříjemné nemoci.

9. Zchlaďte svou mysl.
Čínská medicína upozorňuje, že v chřipkovém období byste si měli dát pozor na emoční vypětí. To totiž přehřívá váš systém a když do takového terénu vtrhne chlad, exploduje nemoc i při sebemenším impulzu mnohem silněji.

10. Moc nepracujte.
Dovolte si více odpočinku. Na podzim se celá příroda připravuje k spánku a i vy byste měli v aktivitách polevit. Těžko tohle vysvětlíte svému zaměstnavateli, ale pokud to vaše situace aspoň trochu dovolí, odsuňte náročné povinnosti na jaro.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Trápí vás časté zdravotní potíže nebo nadváha? Pokud udejte 10 000 kroků denně, přinese vám to...

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda