Horečka a co s ní?

 Zdraví 
03. ledna 2017 07:43 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Teploměry by se měly dezinfikovat po každém použití. Shutterstock
Horečkou se rozumí vzestup tělesné teploty nad 38,5 °C. Při teplotě od 37,5 °C - 38,5 °C jde o tzv. zvýšenou teplotu. Teplota 41 °C a výš je většinou součástí rozvíjejícího se septického šoku a představuje vysoký stupeň rizika.

Pokud je něco s naším tělem v nepořádku, informuje nás o tom svým vlastním signalizačním systémem, který nemůžeme brát na lehkou váhu. Jedním z těchto hlídacích majáčků je horečka - tělesná teplota  vyšší než 38 °C.  Proto ji není dobré hned snižovat!

Horečka je vyvolána chytrou komunikací bílkovin s částí mozku zvanou hypotalamus. Bílkoviny vyšlou do řídící centrály lidského organismu informaci o tom, že v těle se vyskytuje problém a mozek na to reaguje tak, že zvýší tělesnou teplotu, která je vyvolána pyrogeny.

Horečka tedy není nemocí, jak se možná někdo domnívá, ale obranným mechanismem našeho těla. Ze začátku bychom se neměli pokoušet horečku snižovat, je přirozenou reakcí a zabraňuje množení virů a bakterií, navíc aktivuje imunitní systém, který je v souboji s nemocí klíčový.

Čím teplotu měřit

Lihové teploměry – Měření trvá poměrně dlouho, asi tři až pět minut. Cena kolem 70 Kč.

Digitální teploměry – Zjistí teplotu během deseti sekund. Při špatném zacházení můžou udat mylnou teplotu. Zjistěte si, jestli má vyměnitelnou baterii, některé modely ji nemají. Cena se pohybuje mezi 70 až 300 Kč.

Bezkontaktní infrateploměry – Měření netrvá ani pět sekund. Navíc se dají použít i na zjišťování teploty vody, pokrmů a podobně. Oceníte ho hlavně v případě malých dětí, kdy se teplota dá změřit i ve spánku. Cena od 800 Kč.

Teploměry NexTempy – Zaznamenávají teplotu v průběhu celého dne. Stačí přilepit plastový pásek na nějakou část těla, nevadí ani koupání. Cena od 6 Kč.

Rtuťové teploměry – jsou v EU zakázané, byly nahrazeny lihovými.

Jak na snížení bez přísunu léků

Nejjednodušší jsou různé studené obklady. Stačí namočit několik utěrek do vody a přiložit je na čelo, krk a do obou podpaždí. Vyměňujeme je každých patnáct minut, dokud se nám nepodaří srazit horečku na požadovanou úroveň. Variantou jsou studené zábaly do prostěradla a naše babičky nedaly dopustit na léčivou sílu octa. V takovém případě látku, kterou napustily vodou s octem, se přikládá na stejná místa, ale ještě se navíc zabalí lokty, kolena a chodidla. Vodu můžeme také využít tak, že si dáme krátkou studenou koupel nebo sprchu. Pozor, studená neznamená ledová (a to ani u obkladů). Teplota by měla být přibližně o dva stupně nižší než naše tělo – což nám při horečce stejně bude asi připadat strašně chladné.

Srazit horečku také pomohou různé bylinky nebo přesněji čajíčky, které využívají jejich léčivou sílu. Nejtradičnější jsou lipové a bezové květy a také malinové listí. Ale můžeme si vyzkoušet heřmánek, jitrocel, vrbovou kůru  a břízu. U bylinek by si obecně měly dávat pozor děti a těhotné ženy, které by případné užívání měly konzultovat se svým lékařem. Zvláště je to důležité v poslední fázi těhotenství, kdy některé látky mohou  vyvolat nežádoucí kontrakce. K bylinám bychom měli přistupovat podobně jako k lékům, které v požehnaném stavu také nekonzumujeme tak, jak se nám líbí. Vše je lepší zjistit na začátku těhotenství, protože horečky často přichází pozdě v noci, kdy už je na zpovídání doktora přeci jen trochu pozdě.

Během horeček bychom měli jíst pokud možno lehká, dobře stravitelná jídla, ale nenutíme se k tomu, a hlavně bychom měli hodně pít. Při zvýšené teplotě se mnohem více potíme, proto neriskujme dehydrataci organismu. Pocení nevnímejme negativně, i když rozhodně příjemné není.  Díky němu naše tělo vylučuje škodliviny a také… se přirozeným způsobem ochlazuje, čili se samo snaží srazit horečku dolů. Naopak se ho snažme spíše vyvolávat. Na druhou stranu, v situaci, když už naše teplota stoupá do zázračných výšin, nepřikrývejme se pěti peřinami i kdybychom měli pocit, že zimnice nás úplně zničí. Naopak používejme jen lehké deky.  Stejně tak by oblečení mělo být dobře prodyšné a místnost, ve které se nacházíme by měla být pravidelně větraná.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47