Co milujeme a co nám škodí

 Zdraví 
28. prosince 2016 08:45 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Cukr milujeme, ale zabíjí nás Shutterstock
Je to s podivem, jak dlouho trvalo, než se přišlo na to, že cukr je zdraví nebezpečný. Působí obezitu, kazí se po něm zuby, je příčinou plísňových onemocnění, vyčerpává organismus, takže ten potom podléhá různým chorobám. Přitom stačí málo – nejíst ho.

Náhradní sladidla?

Mnoho lidí je přesvědčeno, že náhradní sladidla jsou dobrým řešením. Chtějí vyloučit z potravy cukr, ale nechtějí se vzdát sladké chuti. To ovšem není docela správně. Náhradní sladidla jsou většinou chemické sloučeniny, které mají v některých případech neprozkoumaný vliv na lidské tělo a v některých případech jsou objektivně karcinogenní. Neexistuje nic jako zdravý cukr. Ani cukr třtinový, ani hnědý, ani žádný jiný. Dokonce ani sladkost ovoce není docela bez problémů. Pokud ho budeme konzumovat s rozvahou, je samozřejmě vítaným zdrojem vlákniny a vitamínů. Pokud ale sníme kilo jablek každý den, tak si také neprospějeme.

Jak cukr v těle působí?

Když sníme nějaké sladké jídlo, zvýší se nám velmi rychle – podle glykemického indexu potraviny – hodnota krevního cukru. Tělo dostane informaci o tom, že je třeba se tuto hodnotu snížit a vyplaví inzulín, který je odpovědný za transport glukózy do buněk. Pokud jsou buňky už zásobované energií z glukózy, uloží se přebytečná energie ve formě tuku na horší časy. Protože inzulín snížil hodnoty krevního cukru, dostává tělo informaci, že je ho málo a vyžaduje jeho další přísun. Začneme mít chuť na sladké a něco si dáme. A celý cyklus se opakuje. Důležité je, že čím více sladkého sníme, tím více se vyplaví inzulínu a tím větší je potom propad hladiny krevního cukru a následně je i větší naše touha po sladkém.

Jaké je řešení?

Kromě toho, že se vzdáme konzumace cukru, sladkého pečiva, obyčejné přeslazené čokolády a dalších produktů, je dobré si pomáhat i příjmem potravin s nízkým glykemickým indexem a konzumací vlákniny. Když totiž jíme i určitou potravinu s vyšším glykemickým indexem, tak právě vláknina brání příliš ostrému nástupu hladiny krevního cukru. Tím se energie dostává tělu postupně, my nemáme tak rychle chuť na další rychlé doplnění energie a nepropadáme do cukrové závislosti. Stačí udělat první krok a třeba jen jeden den nejíst nic sladkého a uvidíte výsledky. Když vytrváte více dní, zjistíte, že vám sladké najednou připadají i rajčata a papriky. Podstatné jsou ale zdravotní dopady. Zbavíte se řady nemocí a náchylnosti k onemocnění. Zvýší se vaše imunita a vyhne se vám nachlazení, chřipka či angína, případně jejich průběh bude tak mírný, že vás prakticky neomezí ve vašem fungování. K tomu pochopitelně nedojde za týden, ale po několika měsících. Zkrátka stojí za to zamyslet se, zda se nám sladká chuť vyplatí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky