Trápí Vás vyprazďňování? Víte jaké jsou příčiny a jak si pomoct? Máme pro Vás pár rad.

 Zdraví 
28. prosince 2016 07:19 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zácpa je problém, o kterém se stydíme mluvit.  Shutterstock
Zácpa nebo průjem trápí občas dvě třetiny lidí. Pouze pětina vyhledá lékaře. Častěji ztrpčuje život ženám, ale ani muži za nimi nezůstávají příliš pozadu.

Bolavé, nafouklé břicho a nemožnost ze sebe dostat to, co je třeba, dokážou udělat ze života peklo. To je zácpa. A my moc dobře víme, jak proti ní bojovat.
Asi ten pocit znáte. Sedíte na „trůně“, tlačíte, div vám oči nevypadnou z důlků, ale pořád nic...

Pokud tato situace není pravidlem a vy se s ní potýkáte jednou za měsíc, není důvod k panice. Obvykle postačí, když trochu „okořeníte“ jídelníček a začnete se hýbat.
Problém nastává ve chvíli, kdy se takto trápíte už třetí čtvrtý den po sobě. To už trpíte zácpou, která je v odborných brožurách definovaná jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice, jež je doprovázeno nepříjemnými příznaky - mezi ty nejčastější patří nafouklé břicho, únava, dost bolestivé křeče a nadýmání.

Lékaři rozdělují zácpu na tzv. akutní a chronickou. Akutní představuje potíže s vyprazdňováním například na dovolené, při změně místa pobytu nebo při změně denního režimu. Někteří lidé mohou mít potíže, když nemohou chodit na svou domácí toaletu, nebo mají pocit, že hotelové WC není dostatečně čisté. Za problémem je psychika a tuto překážku lze odstranit jen do určité míry. V případě krátkodobé dovolené ji není potřeba řešit a problémy se obvykle upraví samy po návratu domů. Pokud je však zácpa úporná a provázená bolestí břicha, zkuste pohyb (doporučuje se plavání, aerobic nebo chůze) a odlehčenou stravu.

Chronická zácpa je dlouhodobá, většinou je stolice tuhá, pacient má bolesti v břiše a při stolici se nedostavuje pocit vyprázdněnosti.

Jaké jsou příčiny zácpy?

Nedostatek vlákniny ve stravě
Málo tekutin
Odkládání stolice
Nedostatek pohybu
Hemoroidy, překážka ve střevech (nádor)

Proti zácpě můžete bojovat úpravou jídelníčku a změnou životosprávy. Důležité je vytvořit si pravidelnost v jídle a v celkovém režimu vašeho běžného dne, tedy například snídat každý den přibližně ve stejnou hodinu. Pijte dostatek tekutin, minimálně 2 litry denně. Nejvhodnější jsou neslazené vody, bylinné čaje a ovocné či zeleninové šťávy. Tekutiny změkčí stolici a vyměšování není tak bolestivé. Zvyšte konzumaci vlákniny, která díky vodě nabobtná a zvětší objem stolice, a dochází tak ke správné funkci střev.
Větší podíl vlákniny je v ovoci a zelenině, celozrnném pečivu nebo sójovém masu. Pokud jsou tyto potraviny součástí vašeho jídelníčku a problém se stále objevuje, můžete si pomoci například přidáním 20 gramů neloupaného lněného semínka do jogurtu nebo pšeničnými otrubami. Čtvrt kila stojí okolo patnácti korun a na střeva fungují jako kartáč. Vyzkoušejte také sušené či čerstvé švestky nebo sušené datle.

Co vyvolává zácpu?

Mléko
Kakao a čokoláda
Bílé pečivo
Instantní potraviny (bramborová kaše v prášku, polévky…)
Maso
Černý čaj

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Skvělý asijský trik, díky kterému už nikdy rýži nerozvaříte

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda