Děsí vás civilizační choroby? Podle některých vědců je řešení poměrně jednoduché!

 Zdraví 
16. ledna 2017 08:18 / redakce
  0
📷
4 fotografie v galerii
Farmacie je bohužel byznys jako každý jiný Shutterstock
Všechny nás děsí rakovina, infarkt, mrtvice a další problémy. Vnímáme, jak se rozšiřují neurologická onemocnění jako Parkinsonova nemoc, Alzheimer a další. Chtěli bychom se jim vyhnout nebo alespoň oddálit jejich nástup.

Podle některých vědců to možná bude poměrně jednoduché. Za všechno totiž může látka zvaná homocystein.

Co je homocystein?

Byl objeven v roce 1932 a popsán jako toxická aminokyselina. Pokud byste ho podali člověku, zemře. A nyní si představte, že tato nebezpečná látka neustále vzniká v našich buňkách. Naštěstí si s ním organismus ví rady a umí ho odbourávat. Jenže právě do procesu odbourávání homocysteinu vstupuje náš životní styl. Kvůli naší stravě a dalším vlivům, které způsobují nedostatek různých vitamínů a enzymů, se hladina homocysteinu zvyšuje a působí potíže.

Co v našem těle homocystein působí?

Už v roce 1962 byl popsán zhoubný účinek této aminokyseliny na cévy. Výzkum od té doby pokročil a ukázalo se, že homocystein poškozuje i další orgány. Působí v mozku, v srdci, je odpovědný i za větší sklon k nadváze. Může vyvolávat deprese i agresivitu. Parkinson, Alzheimer, roztroušená skleróza, rakovina, infarkt, mrtvice – vyberte si. Nic příjemného.

Jak snížit hladinu homocysteinu?

Podle vědců, kteří se tím zabývají, stačí dostatečný přísun vitamínu B6, B12 a kyseliny listové. Ten lze zajistit z dostatečně pestré stravy. Vzhledem k různým dalším okolnostem je vhodné i použití potravinových doplňků, tedy v tomto případě příslušných vitamínů.

Opravdu to funguje?

Existují vědecké studie, které to potvrzují. Například jeden výzkum potvrdil při podávání příslušných vitamínů snížení rizika infarktu až o 62 %. Přitom při podávání statinů (léků snižující hladinu cholesterolu) se riziko stejné nemoci snižuje jen asi o 20%. Rozdíl je markantní.

Proč se tak neléčí?

Zdálo by se, že po takové jednoduché léčbě či vlastně prevenci nemocí se musí zdravotnictví vrhnout a využít ji. Opak je pravdou. Stoupenci snižování hladiny homocysteinu jsou jak v USA tak i u nás vláčeni bahnem a všelijak ostouzeni. S největší pravděpodobností stojí za touto kampaní farmaceutické firmy, které se bojí o své vysoké zisky. Kdo by pak kupoval všechny jejich tablety, kdyby se lidstvo zbavilo těch nemocí, které postihují většinu z nás?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vignerová má nevěrného Kolečka zpátky doma. Herečku Nesvačilovou modelka ignoruje

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte