Co dělat a nedělat při menstruaci
Každou ženu potkají její první měsíčky jindy. Některé získají první zkušenosti ve třinácti letech, jiné klidně až v šestnácti. Jisté je, že každá zdravá žena menstruaci má. Společně s ní existuje několik pravidel a doporučení, co nedělat. Některé věci jsou dokonce striktně zakazovány.
Nejezte slané jídlo
Tím nemyslíme, abyste přestaly solit úplně. Je potřeba se vzdát brambůrků a jiných přesolených pochutin. I když na chvíli mohou působit uspokojivě, ve výsledku vůbec nepomohou. Odborníci tudíž doporučují zdravé svačiny a ovoce.
Nepijte mléko
Mléko je možná výživné, ale během menstruace tělu vůbec nepomáhá. Mléčné výrobky totiž obsahují kyselinu arachidonovou, která může způsobit křeče. Namísto jogurtů a milkshaků byste měly použít třeba mandlové mléko.
Neběhejte
Snažte se být v klidu a i když nestíháte, raději se omluvte, že jdete trochu pozdě. Běhání vám nepomůže, jen se budete cítit hůř. Sportování byste obecně měly omezit, ale ne s ním skončit úplně.
Doplňujte vitamíny a minerály
Protože se spolu s krví z těla dostávají pryč minerály, je důležité je doplňovat – stačí pít více minerálek. Co se týče vitamínů, ty mohou pomoci vaše období zpříjemnit. Doplňte do těla vitamín E, který dokáže zkrátit počet dní, po které krvácíte. Při zvýšeném příjmu vitamínu C je také dokázáno zmírnění krvácení. S bolestí si potom dokáže poradit vitamín B.
Co všechno naopak mohu dělat?
Pracovat a cvičit normálně, sprchovat se a koupat jen za použití hygienického tampónu, jezdit na kole, tancovat, lyžovat, a určitě se Vám bude chtít hodně spát.
Snažte se během menstruace dodržovat zásady správné životosprávy:
- dostatečný spánek
- strava bohatá na bílkoviny
- ovoce a zeleninu
- omezení příliš kořeněných jídel
- pobyt na čerstvém vzduchu
Dbejte mimořádně na osobní čistotu:
Ženské pohlavní orgány by měly být vždy udržovány čisté, suché a s přístupem vzduchu.
Proto je správná hygiena při menstruaci obzvláště důležitá jak pro zabránění vzniku nežádoucího zápachu, tak i některých infekcí.
Při použití hygienických vložek menstruační krev nevyhnutelně potřísní vnější rodidla a ve styku se vzduchem se začne rozkládat,což je příčinou zápachu. Množící se bakterie se pak mohou stát zdrojem infekce nebo zánětu rodidel.
- denně se sprchujte
- nesedejte do vany,ani nechoďte do bazénů,není-li to nezbytně nutné (pak musíte použít hygienický tampón)
- dávejte přednost bavlněnému prádlu, kalhotky musí být volné